Gündem

Bu fasulyenin namı tüm ülkeye yayılır

4 Ekim 2018 . 13:13

Bolu’nun tarımsal gelişimine yaptığı büyük katkılarla tanınan Yüksek Ziraat Mühendisi ve Bolu Bağışçılar Vakfı Başkanı Şerafettin Erbayram, Bolu’da Çivril Ayşe Fasulyesi üretiminde önemli derecede artış olduğunu belirterek, vatandaşların son derece lezzetli olan bu fasulyeye büyük ilgi gösterdiklerini ifade etti.

  Bolu Çivril Ayşe Fasulyesi hakkında bilgiler veren Şerafettin Erbayram, yaklaşık 15 yıl önce Çivril Ayşe Fasulyesi ile ilgili bir çalışma başlattıklarını ve bu çalışmanın sonucunda Çivril Ayşe Fasulye üretiminde büyük artış yaşandığını söyledi.  Diğer fasulye çeşitlerine göre daha pahalı olmasına rağmen lezzeti ile öne çıkan bu fasulyeye vatandaşların da büyük ilgi gösterdiğini belirten Erbayram, Bolu’da ekonomik değeri yüksek tarımsal üretimin yaygınlaşması gerektiğini vurguladı.

  Annem hep Çivril Fasulyesi ekerdi

  Çivril Fasulyesi ile ilgili anılarını da aktaran Bolu Bağışçılar Vakfı Başkanı Erbayram, “Nereden geldi bu Ayşe Fasulyesi çalışması diye sorulduğunda; geçmişi hatırladım. Annem derdi ki ‘Oğlum 1 kg Civril’den tohum getir. Oranın fasulyesi güzel olur.’ Biz o tohumu ekerdik.  Sonra zaman geçti, bundan 10-15 sene önce bizim aile etrafımızda bir deep freeze yarı kuru dediğimiz oluşum şekliyle fasulye koymak başladı.  Yarı olgunluk evresine girmiş fasulyeler Belkaraağaç Köyü’nde Kadriye Hanım adında bir teyzemiz yetiştirmiş bunu. Oradan fasulye geliyor, çuvallar içerisinde evlere gidiyor. Evlerde ayıklıyorlar. O beyaz taneleri burada gördüğünüz gibi sonra deep freze koyuyorlar. Bütün kış o aromasını, lezzetini muhafaza etmiş fasulye önünüze geldiği vakit yemeden kalkmıyorsunuz.  Fakat 5-6 sene önce kilosu 7 TL idi.  Ayıklıyorsunuz yarısı boşa gidiyor. Fasulye geliyor 15 TL’ye.  Dedim bunu alan varsa alsın hiç kınamıyorum. O çiftçi teyze kulakları çınlasın Kadriye Teyze bunu öğretti. Biz bunu ele alalım diye kendi kendime düşündüm.  Benim iş hayatımda ona yakın bitkili araştırma yaptım. Burada bunların renkli resimleri var. Fasulyeyi de kendi ölçümde bir ziraat mühendisi olarak altmış yıldır Bolu tarımında bir şeyler yapabilme sevdasıyla yola çıkmış bir kişi olarak, bizde Çivril’den o saf fasulyeyi getirdik. Kendi çiftliğimizde bir deneme birinci yıl ektik. Birinci yılda çeşit zafiyeti çok karışıktı. Bu karışıklığı giderdik. Hatta her bir kökten kapçıklı fasulyeleri sayarak, bir ön eleme yaptık. Ve bu deneme dört yıl sürdü. Dört yıl sonra çok mutlu oldum. Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüz konuyu devraldı.  Ama biraz da kendilerine baskı geldi. Çünkü ben 2 yıl her yıl beş yüz adet bu paketlerden paket yapıp, ilçe müdürlüklerini ziyaret ettim. Kıbrısçık, Seben,  Göynük, Mudurnu onlara ilettim.  Bakın dedim ben böyle bir şey yaptım. Bu çok verimli ama verimli olması kadar kendine has bir lezzeti var. Rapor verdiler. Sordular Şeref Abi bana abi der teşkilat daha fasulye var mı bu sene, verecek misin? dediler. Tam o sırada İl Müdürlüğü devreye girdi.  Daha resmi kanala geçmiş oldu.  Ve ben kutluyorum bu kadar ciddi bir fasulye üzerine eğilmiş olmaktan ötürü müdürlüğe teşekkür ediyorum.  Çiftçimiz dar bölgede çalışıyor. Günlük işleriyle uğraşırken büyük çiftçilik yapamıyor. Arazimiz dar. Bolu %40 tarım alanına sahip bir il durumuna düştü. Karar verdim bu gibi konulara devam etmeyi. Mesela Çivril Ayşe isim değişikliği olsun bu senin üretimin diye ikazlar aldım. Hayır, ben Bolu için onu yaptım ve oldu.”

  Lezziyle ön plana çıkıyor

  Çivril Ayşe Fasulyesi’nin normal fasulyelere çok daha lezzetli olduğunu ifade eden Şerafettin Erbayram, “Aradaki farkı fasulye kaynarken, pişerken hissedersiniz. Bir defa kabuk atmıyor. Fasulye pişirirken bazı fasulyeler kabuk atar. Tanelerinin üzerindeki kabuğu atar. Görünümü bozulur. Bu kabuk atmıyor. Buna rağmen tane ince kabuklu ve ısrarla da söyleyebilirim lezzetli ayrı bir lezzeti var biz onu yakaladık” dedi.

  Yidik bitirivedik

  Toplumun gitgide doğal ürünlere daha fazla yöneldiğini de sözlerine ekleyen Erbayram, “Toplumda, iyi bir şey bulduğunda hakikaten biraz paraya bakmayan bir kesim var.  Mesela bir aile elli kilo fasulye yaptı bu da yüz paket eder. Bütün akrabasına dağıtıyor. Bu alışkanlık bizim için iyi bir durum. Eskiden kolay kolay anlatamazdık. Ben fasulyenin uzununu ve yedi taneden öteye olanı tohumluk yapıyorum. Çiftçimiz tohumluk üzerine benim yaptığım ziraatçı çalışmalarda pek mühimsemez tohumluğu. Hatta fasulye her an yendiği için, toplar yer yer en üstte kalitesizler kalır onu tohum yapmaya kalkar. Ben ilçelere gittiğimde bunu yaydım. Dedim ki arkadaşlar beğenirseniz bunu tohum tutmayı unutmayın.  Ama bir tane arkadaşımız anlattı; Bir çiftçiye demiş ki ne yaptın fasulyeyi, hani tohum ayıracaktın? Müdür bey o kadar lezzetliymiş ki yidik bitirivedik dedi Bolu tabiriyle. Hakikaten lezzetli. Kızımın biraz koku alması zengindir. Anne yine mi o fasulyeden pişiriyorsun dediğini unutmadım. Halde kimsenin şikâyeti yok. Otuz kırk tane tane hanım bu fasulyeden yetiştirmiş bu sene. Satıyorlar. Hoşuma gitti. Bu birliği yaşatmamızda fayda var” ifadelerini kullandı.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.