Gündem

ARTIK HER POLİS TRAFİK CEZASI YAZABİLECEK

5 Ekim 2018 . 10:55

İçişleri Bakanlığınca yayınlanan genelge doğrultusunda artık jandarma dâhil resmi ve sivil polis ekipleri, kurallara uymayan sürücülere trafik cezası yazabilecek. Bolu’da da tüm polis memurlarına “Trafik Kural İhlali Tespit Tutanağı” dağıtıldı. Seyir halinde cep telefonu ile görüşen, trafiği tehlikeye sokacak şekilde şerit değiştiren, makas atan ve emniyet kemeri kullanmayan araç sürücülerine tutanak düzenlenerek cezai işlem uygulanacak.

ARTIK HER POLİS TRAFİK CEZASI YAZABİLECEK

  Bakanlığın 100 günlük eylem planı çerçevesinde hayata geçirilen uygulama, bir genelge dâhilinde tüm illere gönderilirken, Bolu’da de uygulamaya ilişkin saha çalışmalarına başlandı. Uygulamanın özellikle trafik kazasına ve can kayıplarının artmasına neden olan seyir halinde cep telefonu ile görüşme, trafiği tehlikeye sokacak şekilde şerit değiştirme, makas atma ve emniyet kemeri kullanımına yönelik olduğu bildirildi. Bu konularda sadece trafik ekiplerinin tek başına yeterli olamayacağı kanaatinin oluşması üzerine, eylem planındaki hedeflere ve yürütülecek kampanyanın amacına ulaşması için tüm kolluk birimlerinin bir seferberlik ruhuyla etkin bir mücadele içerisine girdikleri kaydedildi. Uygulamanın asıl amacının ise tüm sürücülere, güvenli trafik bilinci alışkanlığının kazandırılması olduğu vurgulandı.

  3500 ADET ‘TRAFİK KURAL İHLALİ TESPİT TUTANAĞI’ DAĞITILDI

  Genelge doğrultusunda Bolu’da ilçeler ile birlikte 3500 adet “Trafik Kural İhlali Tespit Tutanağı” dağıtıldı. Trafik polislerinin yanı sıra artık kentteki tüm polis memurları da seyir halinde cep telefonu ile görüşen, trafiği tehlikeye sokacak şekilde şerit değiştiren, makas atan ve emniyet kemeri kullanmayan araç sürücülerine ‘Trafik Kural İhlali Tespit Tutanağı’ düzenlemeye başladı. Düzenlenen bu tutanaklar, kontrol edildikten sonra Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı ile birlikte araç sahiplerine gönderilecek. Bolu’da başlayan uygulama kapsamında ise şu ana kadar yaklaşık 100 adeti cezaya çevrildi.

  “ETKİN BİR ŞEKİLDE DENETİMLER YAPILACAK”

  Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürü Ali Çalışkan ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “İlçeler dâhil 3500 adet trafik kuralı ihlali tutanağını tüm birimlerdeki görevlerimize dağıttık şu anda ihlaller tespit ediliyor ve trafik şube müdürlüğünce hangi ihlal yapıldı ise onun cezası kesiliyor. Bugüne kadar 100 âdeti cezaya çevrildi. Etkin bir şekilde tüm birimlerimizdeki görevlilerce denetimler yapılarak bu ihlaller cezaya çevrilecek. 3500 adet tutanak bittiğinde yeniden dağıtılacak ve bu şekilde sürekli olarak trafikte denetimi sağlamış olacağız” ifadelerine yer verdi.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.