Gündem

Arıcılık ve Tarım Ürünleri Çiftçi Eğitim Merkezi hizmete girdi

16 Ekim 2018 . 10:50

Tabiatın Kalbi Bolu, dünyada arıcılık sektöründe çığır açacak önemli bir projeye imza attı! Kentte kaliteli bal üretiminin yanı sıra biyolojik çeşitliliğin korunması ve gelecek nesillere aktarılmasına önemli katkılar sağlayacak olan ‘Arıcılık ve Tarım Ürünleri Çiftçi Eğitim Merkezi’nin açılışı gerçekleşti.

Arıcılık ve Tarım Ürünleri Çiftçi Eğitim Merkezi hizmete girdi

  Bolu’da kaliteli bal üretiminin yanı sıra biyolojik çeşitliliğin korunması ve gelecek nesillere aktarılması amacıyla Bolu Belediyesi ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğü arasında geçtiğimiz Nisan ayında ‘Arıcılık Okulu Projesi’ protokolü imzalanmıştı.

  Proje kapsamında Bolu Belediyesi tarafından merkeze bağlı Mesçiler Köyü’ndeki eski köy okulu tadilattan geçirilerek ‘Arıcılık ve Tarım Ürünleri Çiftçi Eğitim Merkezi’ haline getirilirken, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından da üreticilere arıcılık eğitimi verildi.

  Arıcılık sektörüne önemli katkılar sağlayacak olan ‘Arıcılık ve Tarım Ürünleri Çiftçi Eğitim Merkezi’ ise düzenlenen açılış töreni ile hizmete girdi.

  Törene Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu,  Bolu Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı İsmail Ünalan, Bolu Ziraat Odası Başkanı Hakkı Fidan, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Şube Müdürü Nuray Karatepe, Bağışçılar Vakfı Başkanı Şerafettin Erbayram, daire ve kurum müdürleri, arıcılıkla uğraşanlar ve köylüler katıldı.

  Törende konuşan Bolu Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı İsmail Ünalan, projenin arıcılık sektörüne önemli katkılar vereceğini belirterek, emeği geçenleri kutladı. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Şube Müdürü Nuray Karatepe de proje kapsamında nisan ayından beri arıcılıkla uğraşan 110 arıcıya eğitim verildiğini kaydetti. Arıcılık sektörünü geliştirmenin yollarını çiftçilerle birlikte bulacaklarını söyleyen Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ise “Türkiye’de ve dünyada arıcılıkla ilgili kimler bilgiliyse tarım il müdürlüğümüzle birlikte onları misafir eder ve sizleri buluştururuz. Siz yeter ki bizden isteyin.” dedi. Yılmaz konuşmasında ayrıca,  bal üretimi konusunda markanın önemine de vurgu yaptı ve bu konuda çalışma yapılmasını istedi.

  Yapılan protokol konuşmalarının ardından eğitimi başarıyla tamamlayan 110 arıcıya Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ve diğer protokol üyeleri tarafından arıcılık sertifikaları teslim edilerek, çeşitli arıcılık malzemeleri dağıtıldı.

  Sertifika ve arıcılık malzemesi dağıtımının ardından Arıcılık ve Tarım Ürünleri Çiftçi Eğitim Merkezi kurdele kesimi sonrası dualarla hizmete girdi.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.