Gündem

Ak Parti Bolu Milletvekili Arzu Aydın önemli bir görev daha aldı

2 Kasım 2018 . 17:15

Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Üyesi olarak komisyona seçilen Aydın, komisyon tarafından uluslararası bir grupta Türkiye’yi temsil etme adına önemli bir görev üstlendi.

Ak Parti Bolu Milletvekili Arzu Aydın önemli bir görev daha aldı

  Ak Parti Bolu Milletvekili Arzu Aydın yaptığı açıklamada “Bilindiği üzere “Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi” Türkiye’de gerçekleştirilen Avrupa Konseyi Bakanlar Konferansı sırasında, 11 Mayıs 2011 tarihinde imzaya açılmış ve Türkiye sözleşmeyi ilk imzalayan ülkelerden biri olmuştur. Sözleşmenin amaçlarının gerçekleştirilmesi ve etkili bir şekilde uygulanmasının sağlanması yönelik izleme mekanizmaları oluşturulmuştur. Bu mekanizmalar Kadına Yönelik ve Aile İçi Şiddete Karşı Mücadelede Uzmanlar Grubu (GREVIO), taraflar komitesi ve parlamentodur.” dedi.

  Aydın, GREVIO’nun içeriğinden de bahsederek şöyle devam etti: “GREVIO, Avrupa devletlerinden insan hakları, kadın hakları ve kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda çalışan 15 uzmandan oluşmaktadır. Taraf devletler hakkında düzenli denetim raporları hazırlamak, raporlarda üye devletlere kadına yönelik ve aile içi şiddetle mücadelede önerilerde bulunmak ve bu önerilerin ne derece yerine getirildiğini takip etmekle görevlidir.”

  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız başkanlığında, Dışişleri Bakanlığımızdan, İçişleri Bakanlığımızdan, Adalet Bakanlığımızdan, YÖK’ten gelen temsilcilerle birlikte, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni temsilen kendisinin katıldığını ifade eden Aydın, “Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcımız Ayşe Kardaş Ergezen başkanlığında ilk toplantımızı gerçekleştirdik, umarım ülkemiz adına hayırlara vesile olur” dedi.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.