Gündem

Bolu Belediyesi Kent Müzesi açıldığı günden bu yana ziyaretçilerin ilgi odağı oldu

30 Ocak 2019 . 10:52

Bolu Belediyesi Kültür Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından tarihi muhafaza etmek ve gelecek kuşaklara aktarıp, tanıtmak amacıyla dizayn edilen Kent Müzesi, şehir içinden ve şehir dışından gelen ziyaretçilerin ilgi odağı oldu.

Bolu Belediyesi Kent Müzesi açıldığı günden bu yana ziyaretçilerin ilgi odağı oldu

  “Ziyaretler sadece il içinden değil”

  Bolu Belediyesi Kent Müzesi’nin kuruluşunda bizzat yer alan Murat Peçenek ve Kent Müzesi Sorumlusu Zeynep Özkazanç, müzenin açıldığından bu yana ziyaretçilerin ilgi odağı haline geldiğini; “Müzemiz il içinden gelen ziyaretçi oranında şehir dışından da ilimize gelen ziyaretçilerin akınına uğruyor. Örneğin geçen hafta Burdur, Bayburt, Muğla, Antalya, Hatay, Kahramanmaraş ve Ağrı’dan 300 ziyaretçiyi müzemizde ağırladık. Geçen sene müzemizi 4000 kişi ziyaret etti.” sözleriyle ifade etti.

  “Öğrencilerin de ilgi odağı oldu”

  Okulların tarihleri ile ilgili yapılan çalışmalar doğrultusunda gerçekleştirilen ziyaretlerin, öğretmenlerin dikkatini çektiğini dile getiren ve bu sayede müzeye gerçekleştirilen ziyaretlerin artacağını belirten Peçenek; “Okullara gittiğimizde öğretmenlerimizi ve idare birimini müzemize davet ediyoruz. Öğretmenler de öğrencileriyle birlikte ya da münferit olarak gelip müzemizi ziyaret ediyorlar. Kaldı ki biz ulaşımı zor olan okullara da gerekli yardımı yapıp, rahat bir şekilde müzemize ulaşımlarını sağlıyoruz. Bu nedenle de sömestr tatilinden sonra, geçen seneye göre ziyaretçi sayımızda artış olacağını söyleyebiliriz.” şeklinde konuştu.

  Müzedeki eserlerin bağış yoluyla, satın alınarak ya da uzun uğraşlar sonucu elde edilerek muhafaza edildiğinin altını çizen müze görevlileri, arşivdeki bilgilerin devlet kurumlarıyla ya da üniversiteyle paylaşılıyor olmasının insanların meraklarını cezbettiğine de vurgu yaptı.

  Uzun bir yolculuğun ardından Bolumuza kazandırılan ve Türkiye’de müzeler arasında ilk 10’da yer alan Kent Müzesi meraklı ziyaretçileri için haftanın her günü 08:30- 17:30 saatleri arasında hizmet veriyor.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.