Gündem

Bolu'dan Tunceli'ye Rektör mü gönderiyoruz?

22 Mart 2019 . 17:07

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde görev yapan başarılı akademisyen Prof. Dr. Ali Yaman, Munzur Üniversitesi rektör adayı oldu.

Bolu'dan Tunceli'ye Rektör mü gönderiyoruz?

  Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde 2007 yılından beridir Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde görev yapan ve özellikle Alevilikle ilgili ulusal ve uluslararası alanlarda yaptığı çalışmalarla bilinen Prof. Dr. Ali Yaman, Munzur Üniversitesi rektörlüğüne aday oldu.

  Alevi Ocakzade bir aileden gelen Yaman, Tunceli’de devlet-toplum ilişkisi açısından adaylığının önemli olduğunu belirtti.
  Bolu Halk Kültür Araştırma Merkezi Kurucu Müdürlüğü’nü yapan ve Bolu Salnamesi’ni ilimize kazandıran Ali Yaman, dünyanın çeşitli ülkelerinde Köroğlu ile ilgili çalışmalar yaparak önemli bir arşivin Bolu’ya kazandırılmasını sağladı.
  Prof. Dr. Ali Yaman, Munzur Üniversitesi’ne rektör adaylığı ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Son zamanlarda 11 üniversitede rektörlük boşalması durumu oldu. Aday olduğumuz yerde de ihtiyaç olduğu, devlet-toplum kaynaşması anlamında üniversitenin üzerine düşen işlevi yerine getirmediği, yetersiz kaldığı noktasında. Bizim de bunu giderebileceğimiz yönünde öneriler oldu. Ben de bunu değerlendirdim, bölgeye gittim. Bu konuda da değişik insanlarla görüştükten sonra aday olmaya karar verdim. Munzur Üniversitesi rektörlüğüne.  Projelerimizi YÖK’e sunduk. Biz aday olursak, bu bölgenin hassasiyetleri doğrultusunda projeler üreteceğiz. Çünkü YÖK başkanı buranın Alevilik konusunda ihtisaslaşması gerektiğini ifade etmiş. Fakat mevcut rektör bu ihtisaslaşmayla ilgili verilen kadroları doğru yönde kullanmamış. Ben de bu konuda uzman olduğum için, Türkiye tarihi, dini tarihi, tarikatlar konusunda uzman olduğum için en iyi potansiyelimizi burada değerlendirebiliriz dedim. YÖK, rektör adaylarından potansiyeliniz üzerinden bir program oluşturun istiyor. Ben YÖK’e önerdiğim 3 projede de bunun üzerinde durdum. Bölgenin Alevilik, Bektaşilik anlamında bir laboratuvar özelliğine sahip olduğunu ve üniversiteyi de ancak bu alanda yetiştirebileceğimizi düşünüyorum” dedi.

  • adiyeyildirim22 Mart 2019 . 19:47

   Dedeme başarılar dilerim allah hizmetlerini kabul etsin yolu açık olsun dedemin
   %100

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.