Gündem

BU KİTAPTA KIBRIS'I BULACAKSINIZ

22 Mart 2019 . 19:59

Bolu Emekli Subaylar Derneği Başkanı Emekli Piyade Kıdemli Binbaşı Ahmet Şerafettin Yamaner’in kaleme aldığı 1974 Öncesi ve Sonrası Kıbrıs” adlı kitabı yayımlandı. Tamamen ücretsiz olarak dağıtılan kitapta Barış Harekatı’ndan önce adanın şartları ve harekat ile değişen durum gözler önüne seriliyor. Kitap Kıbrıs Barış Harekatı özelinde Kıbrıs’ın Türkiye ve Türk insanı için önemini de okuyucularına aktarıyor.

  Bolu’nun tanınmış iş adamlarından ve aynı zamanda Kıbrıs Gazisi olan Ahmet Şerafettin Yamaner’in üzerinde 2 yıl çalıştığı ve geçtiğimiz günlerde basımı biten kitabı “1974 Öncesi ve Sonrası Kıbrıs” okuyucularıyla buluştu.  Kitabında genç bir subayken görev yaptığı Kıbrıs’ın harekat öncesi ve harekat sonrası durumunu yaşadığı olaylarla okuyucularına aktaran Ahmet Şerafettin Yamaner, Kıbrıs’ın ülkemiz için ne denli önemli olduğunu da vurguluyor. Yeni neslin Kıbrıs’ın fethinden bu zamana, atalarının adada neler yaptıklarını nasıl zorluklara göğüs gerdiklerini öğrenmeleri gerektiğini söyleyen Yamaner, ücretsiz olarak dağıttığı kitabından tek kazancını “Ülkemiz için hayati öneme sahip olan Kıbrıs’a dikkatleri çekmek olacaktır” sözleriyle açıklıyor.

  Geçtiğimiz yıllarda Bolu Milli Eğitim Müdürlüğü’nün de katkılarıyla hayata geçirilen “Bir Vatan Bir Kahraman” projesiyle lise öğrencilerine Kıbrıs’ı anlattığını belirten Ahmet Şerafettin Yamaner, Türk gençliğine Kıbrıs hakkında aktarmak istediklerini 8 bölümden oluşan kitabıyla kalıcı hale getirdiğini ifade ediyor.  

  Görev yaptığı dönemde başarılı çalışmalarından dolayı, çok sayıda takdirname, taltif, berat ve plaket alan Emekli Piyade Kıdemli Binbaşı Ahmet Şerafettin Yamaner, Kıbrıs ismini duyunca hala heyecanlandığını söylüyor. Kitap yazmaya karar verdiğinde tekrar Kıbrıs’a gittiğini ifade eden emekli asker, “1973-1974 dönemlerinde Üsteğmen, 1985-1987 yıllarında Binbaşı rütben ile görev yaptım. 1. görevimde Kıbrıs Barış Harekâtının iki harekâtına katıldım. Yunan alayına giren subaylardan biriyim. 1985-1987’de Güzelyurt Lisesi’nde askerlik dersine girdim hem de tümenin denetleme üyesiydim. 45 sene geçti fakat bende enformasyondan hediye edilen iki albüm ve bilgi birikimlerim aynen yerimde duruyor. Kitap yazma konusu doğduğunda 4. kez mukayese bakımından Kıbrıs’a gittim” sözleriyle kitabı hazırlarken ne denli titiz bir çalışmaya imza attığını da ortaya koyuyor.

  Kitap ücretsiz. Çünkü:

  “Türk Gençliği’nin Kıbrıs’ı Öğrenmesi gerekiyor”

  Kıbrıs’ın sadece Türkiye’nin güneyinde turistik bir ada olmadığına vurgu yapan Ahmet Şerafettin Yamaner, her Türk gencinin, Türkiye’nin Kıbrıs davasını iyi anlaması gerektiğini belirtiyor.  Yamaner ““Bütün gençliğin Kıbrıs’ı tanıması ve Kıbrıs’ın öğretilmesi gerektiğine inanıyorum. 1955-1960 yıllarında okullar tarafından ‘Ya Kıbrıs Ya Ölüm, Ya Taksim Ya Ölüm’ sloganları atılırdı. Kıbrıs’ın önemi büyük bende bu bakımdan bir kitap yazmayı düşündüm ve ‘Bu kitap ücretsizdir para ile satılmaz’ diyerek başlangıcına bunu yazdım. Bu çalışmamı da Anavatan Türkiye, yavru vatan Kıbrıs için canları ve kanları pahasına savaşarak destanlar yazan başta Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurucusu, büyük devlet adamı en büyük komutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizin aziz ruhlarına ithaf ettim.  Son satırımda da bu kitaptan tek kazancım, ülkemiz için hayati öneme sahip olan Kıbrıs’a dikkatleri çekmekten başka bir şey değil diye belirttim”

  “Yukarı Sokulu Ali Özdemir’in hikayesi”

  Kıbrıs Barış Harekatı sırasında hayatı boyunca unutamayacağı bir çok anısının olduğunu ifade eden Ahmet Şerafettin Yamaner, Bolu’nun Yukarı Soku Köyü’nden Ali Özdemir isimli askerin hatırasını hiç unutamadığını ve ne zaman hatırlasa duygulandığını dile getiriyor. “Bir gün izin için Bolu’da olduğu bir günde evin kapısı çalındı. Bolulu yaşlı bir çift gelmişti kapıya. Oğullarının asker olduğunu ve Kıbrıs’a gitmek istediğini söylemişlerdi. Kendilerinin de çocuklarının Kıbrıs’ı görmesini istediklerinden dolayı bu isteğine olumlu baktıklarını belirttiler. Ben Kıbrıs’a döndüğüm zaman Bolulu Ali Özdemir’i buldum. Temmuz’un 15’inden sonra çatışmalar hız kazanmıştı. Gün geçtikçe çok kanlı çatışmalar yaşanmaya başlamıştı. Bir gün Ali Özdemir’in birliğine gidip kendisini sordurttum. Silah arkadaşlarının başı öne eğildi. O an şehit olduğunu anladım. Bolu’daki anne ve babası arayıp oğullarının durumunu soruyorlardı ama ben bir şey söyleyemiyordum. Bir gün beni arayıp  ‘cevap veremediğinize göre oğlumuz şehit düştü’ dediler. Allah Ali Özdemir ve tüm şehitlerimizin mekanını cennet eylesin.”

  Atatürk vurgusu

  Yamaner kitapta, Kıbrıs Barış Harekatı sırasında savaşın kötü yüzü ile karşılaştığını ve yaşadığı kötü durumları Türkiye’nin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Savaş hayati ve zaruri olmadıkça cinayettir sözünün gerçek olduğunu gördüm” ifadeleriyle okuyucularına aktarıyor. Ahmet Şerafettin Yamaner’in,  kaleme aldığı eserde Atatürk’ün Türk Ordusu ve subayları hakkındaki görüşleri de yer alıyor.  

  -- 

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.