Gündem

EĞİTİM ARAŞTIRMADAN BİR İLK DAHA

29 Mart 2019 . 11:06

Batı Karadeniz Bölgesi’nde de ilk olan, Bolu İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı İzzet Baysal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji bölümünde yapılan, hastanın nefes darlığında ve yürüme güçlüğünde düzelme ve günlük aktivitesine daha kısa sürede tekrar kavuşmasını sağlayan “Ameliyatsız Halka Atma Yöntemi” ile hastaların yüzü gülüyor.

EĞİTİM ARAŞTIRMADAN BİR İLK DAHA

  BAİBÜ İzzet Baysal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Güneş, “Cerrahi operasyonla gerçekleştirilen işlemler sonrasında hastanın iyileşme süreci ve günlük aktivitelerine geriye dönmesi biraz zaman almaktaydı. Ancak cerrahi işlem gerektirmeyen ve kasıktan girilerek yapılan işlemler hastanın işlem sonrası günlük aktivitesine daha hızlı kavuşmasını sağlıyor. Biz kardiyoloji ekibi olarak hastanemizde 2 yıldır kasıktan kalp kapağı değiştirme işlemini yapmaktaydık. Ve artık uygun hastalarımıza, kasıktan kalp kapağı değiştirme işleminden farklı olarak, Atrium ve Ventrikül arasındaki mitral kapağı ileri düzeyde kaçıran ve kalp yetmezliği olan, normalde cerrahi yöntem ile yapılan halka daraltma işlemini, boyun damarından girip ameliyatsız şekilde yapmaktayız. Bu işleme ihtiyaç duyan hastaların işlem sonrasında nefes darlığında ve yürüme güçlüğünde düzelme görülür” dedi. 

  10 yıl önce By-Pass olmuş, iki kere anjiyo işlemi yapılmış ve kalp yetmezliği olduğu için kalbine pil takılmış olan 64 yaşındaki Esat Yıldırım’ın kısa süre önce kendilerine başvurduğunu ve şikâyetlerini anlatınca bu işleme uygun olduğuna karar verdiklerini belirten Güneş, “Hastamızın şikâyetleri ve durumuna ek olarak boyun damarında tıkanıklık olması sebebiyle uygulanacak olan cerrahisiz işlem boyun damarından değil de sağ omuz damarından girilerek yapıldı. Nispeten daha zor ve seyrek uygulanan bir işlem. Fakat işlem başarıyla tamamlandı” dedi.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.