Gündem

Kadın Çiftçilere Civril Fasulye Tohumu Dağıtıldı

4 Mayıs 2019 . 13:26

Geçtiğimiz yıllarda Bolu Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Bolu Bağışçılar Vakfı’nın ortaklaşa yürüttüğü “Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor” projesi kapsamında Bolu Valiliği Özel İdaresi tarafından desteklenen Bolu Civril Fasulyesinin dağıtımı merkeze bağlı Köprücüler Köyü’nde gerçekleştirildi.

Kadın Çiftçilere Civril Fasulye Tohumu Dağıtıldı

  Bolu Civril Fasulyesi için geçtiğimiz yıllarda harekete geçen Bolu Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Bağışçılar Vakfı, hayata geçirdikleri proje ile Bolu'nun gizli kalmış tarımsal bir değerini gün yüzüne çıkartmayı başardı.

  “Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor” projesi ile üretimi teşvik edilen Bolu Civril Fasulyesinin üretiminde önemli bir artış sağlandı. Üretimde yaşanan artışa rağmen özellikle tüketicilerin Bolu Civril Fasulyesine göstermiş oldukları talep yoğunluğu karşısında sessiz kalmayan Bolu Tarım ve Orman Müdürlüğü yeni projeleri hayata geçirdi.

  Yöresel Ürün Yetiştiriciliğini Geliştirme Programı kapsamında, Bolu Tarım ve Orman Müdürlüğü, Bolu İl Özel İdaresi'nin desteği ile Bolulu çiftçilere yaklaşık 400 kg. Civril Fasulyesi tohumu dağıttı.

  Merkeze bağlı Köprücüler Köyü'nde gerçekleştirilen Bolu Civril Fasulyesi dağıtım töreninde konuşan Bolu Valisi Ahmet Ümit, yöresel ürünlerimize sahip çıkmak ve üretime kazandırmak üzere yapılan projede emeği geçenlere teşekkür etti.

  “NE KADAR ÜRETİRSEK O KADAR VARIZ”

  Dünyanın acımasız bir rekabet ve markalaşma yarışı içinde olduğunu söyleyen Vali Ümit, tarım ürünlerine sahip çıkmamızın önemine değindi. Tarım denilince toprağın, iklimin ve emeğin akla geldiğini ifade eden Sayın Valimiz, “Bizler tarımla iç içe olmuş bir toplumuz. Bu kapsamda bu çalışmaları çok önemsiyorum. Artık biliyoruz ki ne kadar üretirsek o kadar varız. Toprağımızı, çevremizi korumalı ve akabinde de üretmeliyiz” dedi.

  “VALİLİK VE İLGİLİ KURUMLARIMIZ OLARAK HER ÜRETİMİN YANINDAYIZ”

  Civril Fasulyesinin Bolu için çok iyi bir marka olabileceğinin altını çizen Vali Ümit, “Bu proje ve bunun gibi projelerle yöresel ürünlerimizi üreteceğiz ve daha fazla ekip, ülkemize katkıda bulunacağız. Biliyoruz ki bizim insanımız, işleme ve geliştirmede çok başarılı. Bizler de valilik ve ilgili kurumlarımız olarak her üretimin yanındayız. Çiftçilerimize yardım etmek, ülkemize katma değer kazandırmak bizler için çok önemli. Elimizdeki nimetlerin kıymetini bilmeliyiz. Bu güzel doğanın hakkını vermeliyiz. Bu projede emeği geçen her kurum ve çalışanlarını kutluyorum. Bu proje sonucu elde edilecek ürünler köylümüze, insanımıza, çiftçimize ve ülkemize hayırlı olsun. Herkesin ellerine ve emeklerine sağlık” şeklinde konuştu.

  “PROJEMİZE İLGİ BÜYÜK”

  Tarım ve Orman Müdürü İzzet Murat, bu projeye destek veren Vali Ahmet Ümit ve İl Özel İdaresi yetkililerine teşekkür etti. Özel İdare’den bu bütçe için 55 bin TL gibi bir bedelin aktarıldığını aktaran İzzet Murat, “Bu proje ile sadece Civril Fasulyesi değil İza Bulguru, Çeltik Pirinci vb. yöresel ürünleri de vatandaşlarımıza dağıtacağız. Bu projemize çiftçilerimizden güzel bir ilgi var. Bugün yaklaşık 400 kg. Civril Fasulyesi tohumu dağıtacağız ama 600 kg’da dağıtsak talepleri belki karşılarız” dedi.

  Bolu'da modern tarıma yaptığı katkılarla bilinen Bolu Bağışçılar Vakfı Başkanı Yüksek Ziraat Mühendisi Şerafettin Erbayram ise, “Bu projede elde edilen mesafenin yaklaşık 10 yıllık bir emeğin karşılığı olduğunu ifade ederek, kendilerine destek veren kişi ve kurumlara teşekkür ediyorum” dedi.

  Proje Koordinatörü Yüksek Ziraat Mühendisi Ayşe Ekdioğlu, Yöresel Ürün Yetiştirilmesi Projesi kapsamında yapılan Civril Fasulyesi tohumu dağıtımı ile ilgili bilgilere vererek, yaptıkları çalışmaları ve beklentilerini açıkladı.

  Köy Muhtarı Turgut Caner de bir konuşma yaparak, projede emeği geçenlere teşekkür etti.

  FASULYE TOHUMLARI DAĞITILDI

  Yapılan konuşmaların ardından, kadın çiftçilere Civril Fasulyesi tohumu dağıtımı gerçekleştirildi. Bu kapsamda Bolu Valisi Ahmet Ümit, kadın çiftçilere fasulye tohumlarını verirken, üretime ve ülkemize yapacakları emekler için kendilerine şimdiden teşekkür etti.

  Bolu Köprücüler Köyü’nde düzenlenen tohum dağıtım törenine Bolu Valisi Ahmet Ümit, Tarım ve Orman Müdürü İzzet Murat, DSİ Şube Müdür Vekili Kazım Doğru, Bolu Bağışçılar Vakfı Başkanı Şerafettin Erbayram, Bolu Ziraat Odası Başkanı Hakkı Fidan ile Köprücüler Köyü sakinleri ile civar köylerden gelen vatandaşlar katıldı.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.