Gündem

ŞEHİT AİLELERİ VE GAZİLER ONURUNA İFTAR VERİLDİ

18 Mayıs 2019 . 10:08

Bolu Valisi Ahmet Ümit tarafından şehit aileleri ve gaziler onuruna iftar yemeği verildi. Bolu Valisi Ahmet Ümit, iftar sonrası şehit aileleri ve gazilere hitaben yapmış olduğu konuşmasında, “Biz millet olarak sürekli olmayı şehadet ve gazilik ruhu sayesinde başardık” dedi.

ŞEHİT AİLELERİ VE GAZİLER ONURUNA İFTAR VERİLDİ

  İftar öncesinde Kur’an-ı Kerim tilaveti yapıldı. Ardından akşam ezanının okunması ile davetliler oruçlarını açtı.

  Hep birlikte açılan iftarın ardından yapılan dua sonrası konuşma yapan Bolu Valisi Ahmet Ümit, şehit yakınları ve gazilere iftar heyecanına ortak oldukları için teşekkür etti. Mübarek ramazan ayının herkese hayırlar getirmesi temennisinde bulunan Vali Ümit, “Allah nice ramazan bayramlarına hepimizi sağlık içerisinde ulaşmayı nasip etsin” dedi.

  “TARİH SAHNESİNE ÇIKTIĞIMIZDAN BUGÜNE KADAR HEP TAARRUZ ALTINDA KALDIK”

  “Milletlerin değerleri vardır ve milletleri devlet yapan, devletleri ebet müddet yapan o değerleridir” diyerek konuşmasına devam eden Bolu Valisi Ahmet Ümit, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Allah’a şükürler olsun ki biz millet olarak, peygamber hayatını takip ettik. Özellikle şehitlik mertebesinin, gaziliğin ne olduğunu en iyi anlayan milletlerin en başında gelmenin mutluluğunu iftiharla yaşıyoruz.

  Yüzlerce yıldır taarruz altında olan bir millet olmamıza rağmen tarihin hiçbir döneminde devletsiz kalmayan, üstelik tarihin her döneminde dostlarına güven veren düşmanlarına korku salan büyük devletlerin sahibi olan bizler, 600 sene boyunca 24 milyon kilometrekare topraklarda, 3 kıtada at koşturan bir milletin evlatlarıyız.

  Tarih sahnesine çıktığımızdan itibaren bugüne gelinceye kadar hep taarruz altında kaldık. Niçin hep bize saldırıyorlar? Niçin taarruz altın kalıyoruz? Niçin Şehitler bizden? Bazı harici sebepler olabilir. Mesela bunlardan bir tanesi İbn-i Haldun’un ifade ettiği gibi, “Coğrafya kaderdir.” Öyle bir coğrafyamız var ki; dünyanın gözbebeği bir noktada, bütün müstevlilerin gözünün tarih boyunca üzerimizde olduğu bir noktadayız. Ama esas sebep, ecdadımız ve bugün bizler tarih boyunca olduğu gibi daima mazlumun yanında, mağdurun yanında, haklının yanında hakkın yanında yer alan bir milletin evlatlarıyız. Bu dava Habil ile Kabil’den itibaren başlamıştır. Bizler Habil’in tarafını tuttuğumuz için sürekli taarruz altındayız ve bunun sonucunda da sürekli şehitlerimiz var.

  “KAZANACAK OLAN OLİMPOS KÜLTÜRÜNÜN CONİLERİ DEĞİL”

  Biz biliyoruz ki, şehitler ölmez. Şehitlik mertebesi, peygamberlik mertebesinden sonra gelen bu dünyadaki en yüce mevkidir ve bu milletin her ferdi duasının bir ucunda mutlaka şehit olmayı arzu eder. Tarih boyunca hep hakkın yanında yer alan bir millet olarak anıldık, söylenildik. Bugün her zamankinden daha fazla taarruz altındayız. Memleketimizde olan bir hadisenin neticesinde, kadimden bu tarafa bize taarruz eden milletlerin sevindiklerini, gazetelerine mutluluk manşetleri attıklarını görüyorsanız bilin ki onların mutlu olmasına sebep olan hadisenin yaşandığı memlekette yanlış işler oluyordur. Ama kazanacak olan olimpos kültürünün conileri değildir. Bizim davamız, bizim milletimizin düşüncesi, öyle insanların zannettiği gibi sadece haklıların kazandığı bir dava değil, sadece hakkın kazandığı bir davadır ve sonunda mutlaka biz kazanacağız, kazanıyoruz da elhamdülillah.

  “BİLİYORUZ Kİ ŞEHİTLERİMİZİN, GAZİLERİMİZİN SAYESİNDE BU TOPRAKLARDA HÜR BİR ŞEKİLDE YAŞIYORUZ”

  Şehit ailelerimiz elbette ki yüreğinizdeki dikenin acısı ilk günkü gibi devam ediyor ve sizin acılarınızı paylaşıyoruz. Ama kardeşlerimizin şahadeti, şehitlerimizin fedakârlıkları, bugün bizim burada huzur içerisinde iftarımızı açmamıza, sohbetimizi yapmamıza alnımız açık bir şekilde bayrağımızın altında özgür ve bağımsız olarak yürümemize imkân vermektedir.

  Değerli kardeşlerim bu toprakların bekçileri var ve bu bekçilerimiz bu toprağın altında yatan sıra dağlar gibi dizilmiş şehitlerimizdir. Şehitlerimizin kıymetini, hangi değer uğrunda canlarını feda ettiklerini bilmek ve onlara layık olmak için gayret etmek her birimizin en önemli görevlerinden biridir.

  Şehitlerimiz, şehit ailelerimiz ve gazilerimiz bizler için çok önemlidir. Bizler, şehitlerimizin, gazilerimizin değerlerini biliyoruz. Çünkü biliyoruz ki şehitlerimizin, gazilerimizin sayesinde bu topraklarda hür bir şekilde yaşıyoruz. Bu cennet vatan için canını feda etmiş bütün şehitlerimizi rahmetle yâd ediyorum. Gazilerimizden de hayatta olanlara sağlık, sıhhat ve huzur nasip eylesin. Ebediyete intikal eden gazilerimize de Cenab-ı Hak rahmet eylesin.”

  Şehit yakınları ve gaziler onuruna verilen iftar yemeğine Bolu Valisi Ahmet Ümit ile eşi Şengül Ümit, Garnizon Komutan Vekili Piyade Albay Metin Eştürk, Vali Yardımcıları Ahmet Atılkan ve Çağlayan Kaya, Emniyet Müdürü Armağan Adnan Erdoğan, İl Jandarma Komutanı Nadir Çelik, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Bekir Koçyiğit, daire müdürleri, şehit yakınları, gaziler ve aileleri katıldı.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.