Gündem

Ekonomik kriz var mı? Yok mu? İşte sokağın sesi

2 Temmuz 2019 . 15:37

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’yı görevden alması, ekonomi çevrelerinde şok etkisi yaratırken, vatandaşın derdi yine geçim sıkıntısı. Yaklaşık bir yıldır yüksek faiz ve artan enflasyon ile başa çıkmaya çalışan Türk halkı biran önce ülke ekonomisinin ayağa kalkmasını bekliyor.

  Haber: Elif Şentürk

  Kamera: Barış Eskicioğlu

  TV Bolu olarak biz de Bolulu vatandaşlara mikrofon uzattık ve ülkede ekonomik kriz olup olmadığını sorduk. İşte cevaplar:

  İsmail Çiloğlu/Emekli

  Ekonomik kriz olduğu belli. Fiyatlar günden güne artıyor. Bana göre enflasyon şu anda %100. Pazara gittiğimizde önceden 80 tl ile çıkıyorduk, şu anda 160-200 tl ile çıkılmıyor. Market alışverişleri de keza öyle. Yani şu anda enflasyon %100 civarı bana göre. Kriz var maaşlarımız günden güne eriyor.

  Mualla Aydoğan/Emekli

  Ülkede ekonomik kriz tabi ki var. Şu an 2 buçuk milyar para alıyorum fakat yetiremiyorum. Yani buna bir el uzatılmasını istiyorum. Kiralar almış başını gidiyor. Market öyle, pazar öyle. Allah sabır versin.

  Mehtap Topaloğlu

  Ülkede ekonomik kriz olduğunu düşünüyorum. Böyle giderse iç savaş bile çıkacak. Milletin durumu ortada. Öyle bir dünya oldu ki her şey zorlaştı her şey pahalılaştı. İş bulamıyoruz, geçinmek çok zor. İşsizim. Beypiliç’te çalışıyordum, çıkarttılar. Şu an 6 aydır işsizim. Onun mücadelesini veriyorum. Şu anda İşkur’dan geliyorum. İş formları aldım. Çantamda isterseniz gösterebilirim. İşkur’dan geldiğime dair kağıtlar. Biri Akpiliç biri Erpiliç İnşallah işim olur. Düzen bozuk. Başa kim gelirse gelsin, milleti düşünmüyor. Yanlış anlamayın ben şimdi herkesin görüşüne saygı olması lazım. Herkesin görüşü ayrı. Suriyeliler’in buraya gelmesi kötü oldu. Biz işsiz kaldık. Kendi milletine sahip çıkması gerekirken Suriyeliler’e sahip çıktı. Suriyeliler görüyorsunuz neler yapıyorlar, bedavadan kartlar krediler çekiyorlar. Ben şimdi bir bankaya gitsem bana bir tane kredi vermezler. Bir yere gideyim açım desem yemek vermezler. Şu anda kahvaltı yapmadım, açım. İnan ki açım. 10-15 tl para nedir. Neye yetecek. Temizlik işi için gidiyorum, otellere başvuruyorum. Her yere gidiyorum. Beypiliç’e Erpiliç’e Akpiliç’e iş yok. Temizlikçi görevlisi olarak gideyim, merdiven sileyim yine iş yok. Bu dünya öyle bir dünya oldu ki Suriyeliler çalışıyor, Suriyeliler dükkan açıyor. Tayyip Erdoğan Suriyelileri destekliyor. Onlara para veriyor, yardım ediyor. Onlara sahip çıkıyor ama kendi milletini düşünmüyor. Kendi milleti aç, perişan. İnşallah düzelir. Türkiye halkında herkes kardeştir. Türk Kürt ayrımı yoktur bizde. Bu dünyanın içinde yaşıyoruz hepimiz. O yüzden kendi milletine sahip çıkmasını istiyorum. Buradan ona sesleniyorum Tayyip Erdoğan lütfen kendi milletine sahip çık. Bizi de gör, biz de işsiziz bize de yardımcı ol. Hep Suriyeli Suriyeli deme. Birazda kendi milletini düşün.

  Erbey Koyuncu/Esnaf

  Evet, ülkemizde ekonomik kriz var. Nasıl hissediyorsunuz diye sorarsanız şöyle söyleyeyim, hissedilmeyecek gibi bir konumu yok. Zaten herkesin ekonomi iyice daraldı. Her şeye zam gelişi, herkesin alım gücü zayıfladı zaten. Bundan 3-5 yıl öncesine göre alım gücü iyice daraldı. Millet artık düşünüyor. Bundan sonra bu kriz bizi daha nasıl etkileyebilir. Daha nasıl sıkıntılar yaşayabiliriz diye. Bunu artık herkes net görmeye başladı. İnşallah ülkemizde devlet başkanları bir çözüm bulur. Onlardan temennimiz o yönde. Hakkımızda hayırlısı olsun artık ne diyelim

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.