Gündem

BOŞA HARCANAN 7 MİLYON TL NE OLACAK?

19 Ağustos 2019 . 08:55

Gölcük’te mahkeme kararına rağmen yapımı devam ettirilerek vatandaşın cebinden çıkan toplam 7 Milyon Liralık kayıp ne olacak?

BOŞA HARCANAN 7 MİLYON TL NE OLACAK?

  Gölcük’te önceki Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz döneminde mahkemenin durdurma kararına rağmen yapımına devam edilen Bungalovlar ve dağ köşkü için harcanan ve çöp olan 7 Milyon ne olacak.Belediye Başkanı  Tanju Özcan’ın bu konuda şu ana kadar yasal bir işlem başlatmadığı bilgisine ulaşıldı.

  Gölcük Tabiat Parkı’nda tamamlanmak üzereyken, mahkemece iptal edilen bungalov ve dağ köşkü projesinde bitirilen evler, atıl kaldı. Yapımında 7 Milyon Lira harcanan ve mahkeme kararı sonrası bungalovlar sökülecek.

  PROJE NASIL BAŞLADI?

  Tarım ve Orman Bakanlığı’nca Bolu Belediyesi’ne 2012 yılında, 29 yıllığına kiralanan Gölcük Tabiat Parkı için 19 Aralık 2017’de ihale yapıldı. İhale kapsamında, 19 odalı dağ köşkü ile 25 bungalov yapımı ve göl gazinosunun özel işletmeye verilmesi yer aldı. Projeye sivil toplum örgütlerinin temsilcileri karşı çıkınca konu yargıya taşındı. Mahkeme aşamasında, Bolu Belediyesi’nce Gölcük Tabiat Parkı’ndaki ormanlığa bungalovlar yerleştirildi. Tartışmalı projeyle ilgili geçen yılın Aralık ayında, mahkemece yürütmeyi durdurma kararı verildi. Geçen ay da mahkeme tarafından proje iptal edildi. Yapımında 7 milyon lira harcanan bungalovlar ise atıl kaldı.

  NASIL İHALE EDİLDİ?

  Alaaddin Yılmaz’ın başkanlık döneminde sıklıkla tartışmalara konu olan projenin nasıl ihale edildiği de merak edilen diğer konular arasında. Tek bir kerede 7 Milyon TL’lik harcama kalemi gerçekleştirilemeyeceğine göre ve mahkemenin kararına rağmen yapım ihaleleri nasıl ve hangi şartlarda gerçekleştirildi? Bu işin sorumluları kim yada kimlerdir?

  ‘SÖKÜLÜP KALDIRILACAK’

  İhale aşamasındayken, CHP Bolu milletvekilliği döneminde projeye karşı çıkan ve protesto eylemlerine katılan Belediye Başkanı Tanju Özcan, mahkemenin kararını olumlu karşıladıklarını söyledi. Yapımı tamamlanan bungalovları satışa çıkararak, ormanlıktan sökülmesini sağlayacaklarını belirten Özcan, “Burada belediye tarafından emrivaki şekilde yapılmış bungalovlar var. Buradaki yapıların oradan kaldırılması gerekiyor. Daha önce kiralanması için verilen belediye meclisi kararını ortadan kaldırdık. Önümüzdeki günlerde ihale ile onları satışa çıkaracağız. Bir kişi veya şirket onları söküp oradan kaldıracak. Ondan sonra da Milli Parklar ile görüşerek, oranın eski haline getirilmesi için çalışmaları yapacağız” diye konuştu.

  TAHRİBAT BÜYÜK

  Gölcük’ü eski doğal haline kavuşturmayı planladıklarını kaydeden Başkan Özcan, “Ormanın içinde bu yapılar yapılırken belli sayıda ağacın kesildiği ortada. Tahribatın büyüklüğünü görebilmek için o yapıların oradan kalkması gerekiyor. Eğer mahkeme bunu durdurmamış olsa ve süreç işlese onun yanına yapılması planlanan bir otel de var. Daha çok ağacın kesilmesi anlamına geliyor. Zaten Gölcük’te haddinden fazla seyrekleştirme yapılmış. Bunun sonucunda çok sayıda ağacın devrildiğine herkes şahit oluyor. Tahribatın asıl büyüklüğü o yapılar oradan kalktıktan sonra ortaya çıkacak. Milli Parklar ile istişare içinde belediye olarak da bizim üzerimize ne düşüyorsa yapacağız. Gölcük’ü eski doğallığına kavuşturmak istiyoruz” dedi.

  NEDEN HESABI SORULMUYOR?

  Vatandaşın cebinden çıkan 7 Milyonluk rakama ilişkin 4 aylık sürede Belediye Başkanı Tanju Özcan tarafından herhangi bir yasal işlemin başlatılmamış olması kafaları karıştır.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.