Gündem

Şükrü Bostancıoğlu vefat etti

3 Eylül 2019 . 12:57

Dr. Şükrü Bostancıoğlu, Bolu lisesi Fransızca öğretmeni Y. Selami Hitit'in bacanağı, Merhum Mithat Hitit ve Mine Hitit'in de eniştesi idi.

Şükrü Bostancıoğlu vefat etti

  Bolu tarihini adım adım bilen ve yaşayan Şükrü Bostancıoğlu vefat etti. Vefat haberi Bolu’nun Sesi haber sitesinde şu şekilde duyuruldu; Bolu’da Milli Mücadeleye ilk katılan yaşayan bir tarihti. Bolu'nun Karaçayır (Aktaş) Mahallesi’nden yetişen değerlerimizden, gerçek bir çınar ağacı, yaşayan bir tarih olan eski Ankara Hastanesi Baş Tabibi Dr. Şükrü Bostancıoğlu 97 yaşında hayatını kaybetti.

  YAŞAYAN BİR TARİHTİ

  Dr. Şükrü Bostancıoğlu Cumhuriyet tarihinin ve milli mücadele yıllarının sözlü ve yazılı önemli birikimlerine sahip, anlatılarına şahit olmuş, ilerleyen yaşına rağmen hafızası berraklığını muhafaza etmeye devam eden yaşayan bir tarihti. Dr. Şükrü Bostancıoğlu, Bolu lisesi Fransızca öğretmeni Y. Selami Hitit'in bacanağı, Merhum Mithat Hitit ve Mine Hitit'in de eniştesi idi.

  1922 Bolu doğumlu olan Dr. Şükrü Bostancıoğlu’nun Babası I. Dünya Savaşı ve İstiklal Savaşı gazisi Mehmet Razi Bostancıoğludur. Annesi Fatma Maide Bostancıoğlu dur. Eşi, öğretmen Huriye Hanımdır (Hitit). İlk ve orta öğrenimimi Bolu da yaptı. Daha sonra öğrenimime, İstanbul ve Ankara’da devam etti. İstanbul Tıp Fakültesi’nde okudu. 1945 senesinde mezun olup, Bolu Olağanüstü Sıtma Savaş Merkezi Tabipliği’ne başladıktan 3-4 ay sonra askere gitti. Ankara Muhafız Jandarma Alayı Doktoru olarak yedek subaylığımı yaptı. Ankara Tıp Fakültesi’nde, Dâhiliye İhtisasına başladı. Bir taraftan da Jandarma Okulu’nda hekim olarak görevine devam etti. Mütehassıs olduktan sonra, Ankara Verem Savaş Dispanseri’nde Dâhiliye Mütehassısı olarak görev yaptı. Terhisinden sonra da Ankara Hastanesi Dâhiliye Klinik Şefliği görevime devam etti. 1970-1975 yılları arasında, Ankara Hastanesi Başhekimi olarak görev yaptı. Daha sonra istifa edip tekrar Ankara Hastanesi Dâhiliye Klinik Şefliği görevime devam etti. Uzun yıllar süren görevi sonrasında da emekliye ayrıldı.

  Cenaze ilanı;

   Aktaş Mahallesi halkından Merhume Fatma ve Merhum Razi Bostancıoğlu’nun evlatları, Merhume Şükufe Ersoy’un Ağabeyi, Merhume Huriye Bostancıoğlu’nun Eşi, Afife Mirci’nin Babası, Savaş Mirci’nin Kayınpederi, Teresa ve Uygar Tünay’ın Dedesi, Hitit Ailesi'nin Sevgili Enişteleri ve Dedeleri; Ankara Hastanesi Eski Başhekimi ve Dahiliye Şefi Doktor Şükrü BOSTANCIOĞLU’nu (1922-2019) kaybettik.

  Cenazesi bu gün (3 Eylül Salı) Siteler Camii’nde kılınarak öğle ve cenaze namazından sonra Çığırtkanlar Kabristanı’na defnedilmiştir. Tv Bolu ailesi olarak merhuma Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı dileriz.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.