Gündem

İlk ders öğretmenlere ve velilere

3 Eylül 2019 . 13:08

Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe’nin de katıldığı İzzet Baysal Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi toplantı salonunda 1. Sınıf öğretmenlerine ve Ailelere yönelik Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi öğretim üyesi Uzman psikolog Evgin Miçooğulları tarafından ''Okula Uyum'' konferansı verildi.

İlk ders öğretmenlere ve velilere

  Konferansın açılışında konuşan Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe: '' Okullarımızla ilk defa tanışacak olan öğrencilerimizle ilgili Neler yapmalısınız, nelere dikkat edilmeli? Gibi konularda zaten mahirsiniz ama biz sayın hocamızdan da rica ettik bizlerle bilgi ve tecrübelerini paylaşmalarını istedik ve sizler için bu konferansı düzenledik. Öğrencilerimiz ilk defa farklı bir ortama gelecekler. Gözlerinde kaygı olması ve korku duymaları normal ama sizlerin öğrencilerimiz üzerinde bırakacağınız ilk intibahla bunları gidereceğinize eminim. Öğretmenlerimiz, velilerimiz ve öğrencilerimiz için iyi bir eğitim öğretim yılı olmasını temenni ediyorum'' dedi.

  ONU ASLA KIYASLAMAMALISINIZ

  Sonrasında konferansı gerçekleştiren Uzman psikolog Evgin Miçooğulları: '' Çocuklar içerisinde bulunduğu çevreden bağımsız düşünülemez. Her çocuk bir renktir ve çok kıymetlidir. Sizler bütün bu etkenleri değerlendirerek her çocuğun bir renk olduğunu düşünüp buna uygun harekete geçmelisiniz. Her çocuk bir öyküdür. Sizler daha önce o renkle ve öyküyle hiç karşılaşmamış olabilirsiniz. Bu yüzden her çocuğa özel olarak ilgilenerek yaklaşmalısınız ve onu asla kıyaslamamalısınız." dedi.

  ÇOCUĞUN GÖZÜNDEN DÜNYAYA BAKMALISINIZ

  ''Çocuk yabancı olduğu bir ortama giriyor. Bu yüzden kaygıları olacak, korkacaklar ama sizler bu süreci iyi bir şekilde yöneterek çocuğa en iyi eğitimi vereceksinizdir.'' diyen Uzman psikolog Evgin Miçooğulları "Çocuğun gözünden dünyaya bakmalı ve davranışlarını ona göre ele almalısınız. Arkasında yatan nedenlere göre çözümler üretmeli ve aile ile resmi desteklerden gerektiği zamanlarda faydalanmalısınız. Çocuklarla bir ilerleme kaydedildiğini görebilmek için ilk günden itibaren yaptığınız gözlemleri sık sık ele almalısınız ve değerlendirmelisiniz. Küçük bir ilerleme dahi olsa bu bir başarıdır ve önemlidir. Aile, Okul ve Çocuk kavramlarını bir birine bağlantılı olarak görüp, bu sistemin birlikte ve uyum içerisinde çalışmasını sağlamalısınız." dedi.

  ÇOCUKLARIMIZ KAZANÇLI ÇIKAR

  Uzman psikolog Evgin Miçooğulları ayrıca "Velilerimiz, öğretmenlerimizle uyum içerisinde olursa bundan çocuklarımız kazançlı çıkar eğer olmazlarsa çocuklar arada oluşan boşlukları doldurmak isteyeceklerdir ve bu da onların hayatlarını olumsuz olarak etkileyebilir.'' dedi. Konferans sonunda öğretmenler ve veliler Uzman psikolog Evgin Miçooğulları'na çeşitli sorular sordu.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.