Gündem

Mecliste "Delikanlılık" tartışması

3 Eylül 2019 . 21:34

Eylül ayı meclis toplantısı Ak Parti Grup Başkanvekili Burak Balaban’la Belediye Başkanı Tanju Özcan arasında yaşanan “Delikanlılık” tartışması damga vurdu.

  HABER: ZEKERİYA ERCİVAN

  Eylül ayı meclis ayı toplantısının ilk oturumu hararetli tartışmalara sahne oldu. Belediye Başkanı Tanju Özcan alkollü mekânlarla ilgili alınan kararla ilgili açıklama yapan Ak Parti Grup Başkanvekili Burak Balaban’a Ağustos ayı toplantısının son oturumunda “Klavye delikanlısı” demişti. Balaban Özcan’ın ifadelerine kürsüden cevap verdi. İkili arasında “Delikanlılık” tartışması damga vurdu.

  HAKKIMIZDA ASLI ASTARI OLMAYAN İDDİALARDA BULUNULMUŞ

  Belediye meclis toplantısının dilek ve temenniler bölümünde söz alan burak balaban şu açıklamaları yaptı “

  Değerli meclis üyeleri, daire müdürlerimiz, basınımız ve meclisimize gerek gelerek gerek de AK Parti grubu önergesiyle canlı izleyebilen değerli Bolulular, hepinizi saygıyla selamlıyorum. Bu canlı izlenebilmenin gerek şeffaflık ilkesi gereği, gerek verdiğimiz önerge gereği, gerekse olumlu komisyon raporuna karşılık ihalelerde de olması temennisiyle sözlerime başlıyorum. 

  Geçmiş Kurban Bayramımızı ve 1441 hicri yılımızı tebrik ediyor,  30 ağustos zafer bayramımızı kutluyor, Allah ve vatan uğruna savaşan başta Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarını, şehitlerimizi ve gazilerimizi minnetle anıyorum. 1071’de başlayan bu kutlu yolculuğun kıyamete kadar sürmesini de rabbimden niyaz ediyorum.

  Tabi geçen ay tek boş bulduğum haftada planladığım tatil yüzünden burada olamadım, yokluğumuzda hakkımızda aslı astarı olmayan iddialarda bulunulmuş, onları en hafif şekilde cevaplamak istiyorum.

  HAKKIMI HELAL ETMİYORUM

  Öncelikle Sayın Başkan kul hakkına girmiştir, bugün bilerek gelmedi demiştir, bu yalandır, bu konuda hakkımı da helal etmiyorum. Uğur Bey’inde bu konuda bilgisi var. Ağustos ayının ikinci oturumuna gelemeyeceğimi söylemiştim. Aksine kendisinin benim için o kadar hazırlandığını bilseydim, iki elim kanda olsa gelirdim. Sayın Başkan maalesef henüz beni iyi tanıyamamış. Oysa ben kendisi geçmişten, seçimlerden basketboldan baya iyi tanırım bilirim.

  GERÇEK YÜZÜNÜ GÖSTERDİ

  Üslubumuzu da eleştirmiş Sayın Başkan, eleştirmekle kalmamış eleştiri sınırlarını aşan ifadelerde bulunmuşlar, bununla ilgili sayın başkana 2 teşekkürüm var.

  Delikanlılığımı tescil ettiği için teşekkür ediyorum. Lakin hukuk adamı olan Sayın Başkan’da bendeki kadar delikanlılık olsa burada bulunmayan bir arkadaşımızın arkasından bunları söylemezdi. Burada bulunmadığımız için cevaplayamayacak durumdayız.

  Diğer teşekkürü de Sayın Başkan’ın geçen meclis gerçek yüzünü kısa da olsa gösterdiği için etmek istiyorum.

  BENİM ÜSLUBUM DA BU OLACAKTIR

  Arkadaşlar öznemiz Allah rızası için Bolu, biz doğru bildiklerimizi hiç kimseden imtina etmeden korkmadan bu kürsüden de sosyal medyadan da, söylemeye ve Bolu kamuoyuna ulaştırmaya da devam edeceğiz. Üslubu belirleyen biz değiliz üslubu belirleyen Sayın Başkan olacaktır ve eğer siz meclis toplantılarında önceki aylardaki gibi direk isim üzerinden ‘’ Şu meclis üyesinin istifasını isterim,  şu meclis üyesine burayı zıplama tahtası olarak kullandırtmam, yok senin ağababalarınla ben siyaset yaptım, yok sizi şöyle aşarım v.s. ‘’ gibi üst perdeden ifadelere devam ederseniz AK Parti Grup Başkanvekili olarak benim üslubum da bu olacaktır. Biz diklenmeden dik duran bir davadan geliyoruz, biz bu şeklide devam edeceğiz.

  BU KARAR SİZE SİYASİ OLARAK ÇOK BÜYÜK BİR EKSİ OLARAK YAZACAKTIR

  Değerli arkadaşlar iddialra gelmek istiyorum. Öncelikle şunu belirtmek isterim, bu alkol konusunu biz gündem etmedik Bolu’ya bu konuyu biz gündem etmedik. Şuradan çıksak yürüsek 5 dakikada alkole de ulaşırsınız, alkollü mekâna da, bu konuyu imar komisyon maddelerinin içinde sıradan bir konu gibi getirmeye çalışan da biz değiliz. Bu durum ne için yapılır Bolu’nun huzur neden bozulmak istenir ki bu karardan sonra huzurun bozulacağına hep birlikte şahit olacağız. Daha geçen ay içkili restoranların her ikisinin önünde de kavga oldu. Bu işin şehir içinde olması gerçekten sıkıntı. Seçim öncesi verilmiş sözleri mi vardır, bu konu benim konum değildir umurumuzda da değildir. Benim sorumluluğum hatta bizim grubumuzun sorumluluğu hatta bütün meclis üyelerinin sorumluluğu  Bolu’nun huzurunu korumak adına elimizden geleni yapmaktır. Alkolü kullanana da kullanmayana da saygılı olmak adına; biz ne dedik şehirden biraz uzak alanlar belirleyin iki tane olur üç tane olur getirin hep beraber oy birliği ile çıkaralım dedik. Mevcut huzuru bozmayın dedik. Bu karar size siyasi olarak çok büyük bir eksi olarak yazacaktır.

  O GÜN FARKLI KONUŞAN BUGÜN FARKLI KONUŞAN KİM OLUYOR KAMUOYUNUN TAKDİRİNE BIRAKIYORUM

  Tabi 2019 yılından 2010 yılına 2009 yılına 2008 yılına buradan tabiri caizse atıp tutmak kolay, biz 2009 yılında başörtülü arkadaşlarımızı meclis üyeliğine  aday bile gösteremiyorduk, bunlar unutuldu tabi, hatta eski bir otobüsü pazar yerinde esnafın ve halkın kullanımına mescid olarak sunduğumuz için bu konu AK Parti’yi kapatma davasına delil olarak sunulmuştu ve sadece 1 oyla 8’e 7 hakim kararıyla partimiz kapatılmaktan kurtulmuştu. Biz bu yıllarda bunları yaşarken sayın başkan milletvekili olarak başörtüsüne karşı bildirilere imza atmaktaydı. Bu durumda o gün farklı konuşan bugün farklı konuşan kim oluyor kamuoyunun takdirine bırakıyorum.

  UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ

  Değerli arkadaşlar yine bizim dönemden sayın Yüksel Ceylan’ın belediye başkanlığında, Sayın Başkan meclis üyesi iken Cumhuriyet Caddesi Sayın Başkan’ın dediği gibi barların pavyonların mekanı olmuş, kavgaların naraların her akşam yükseldiği, aile ile yürümeyi bırakın yalnız bile yürünemeyen bir cadde haline gelmişti. Bunları da unutmadık, unutturmayacağız.  O zamanlar ben çıkıp 2019 yılında başkanlığı CHP alacak Kuran’a el basıp yemin ederek göreve başlayacak desem herkes dalga geçtiğimi düşünebilirdi.

  DEDİĞİMİZ GİBİ ÖZNE BOLU’DUR, BOLU’NUN HUZURUDUR

  2009 yılında Alaaddin Yılmaz’ın isteği üzerine bu konuda kendisine teşekkür ediyorum.  Bolu’ya hizmet noktasında kendisinin isteği ile seçildim ve meclis üyesi oldum, bu alkollü mekanlar konusu için  2010 yılında masaya oturduk, hem bu sıkıntılı mekanların üzerine gidilmesi için hem de bu konuyu çözmek için kafa yoruldu. Konu hassas, kapatılma davası yeni geçmiş, alkolle ilgili karar alacağız, o dönem hassas oybirliğiyle bir karar lazım meclisten. Sınırları tüm Bolu olan alkollü mekânların yerlerini başkanın söylediği tek doğru şeydir sınırı tüm Bolu olan sınırı ilgili haritayla daralttık. Başkanda çıktı dedi ki ben daha çok daraltıyorum. Tabi bizim 2010 yılındaki haritada olmayıp daraltıldığı söylenen ve oyçokluğuyla kabul edilen yeni haritada olan eski haritada olmayan cadde ve sokaklar nerelerdir, bu cadde ve sokaklarda kimlerin kafesi restaurantı vardır, bunlar benim değil basının işidir, Vallahi de şahıslar ve yerler umurumda da değildir. Dediğimiz gibi özne Bolu’dur, Bolu’nun huzurudur.

  BU ŞARTNAMENİN MİMARI DA BENİM

  Tabi başkan teknik bir adam olmadığı için ve ezelden beridir teknik adamlara karşı bir zafiyet içinde olduğundan, alınan kararları bilmediğinden, yanlış yönlendirildiğinden veya eski teknik meclis üyelerine de bir telefon açıp sormadığı için, işte bu arşivimde bulunan, isim söylendiği için isim söylüyorum üsluba karşılık üslup yine Sayın Hüseyin Serin özür dileyerek ismini söylüyorum ve Sayın İsmail Özgüneyli’nin de imzası olan bu isimleri sayın başkan geçen meclis isim zikrettiği için ediyorum, alınan karar no 233’tür. Aynı mecliste aynı meclis üyeleriyle birlikte bir karar daha aldık, sizin atladığınız bu karar noda 241’dir Aynı meclis aynı meclis üyeleri ile alınmıştır. Aynı gün aynı tarih. Biz bu kararı alırken ne yapacağız diyerek CHP’li eclis üyeleri Hakan Özmen ve Necati Yılmaz’la birlikte oturarak nasıl bir çare bulacağız? diye düşündük. Onlar dediler ki haritayı ve caddeleri beraber işleyelim, dediler birlikte işledik. Haritayı belirledik oy birliği ile haritayı geçirdik. Bizim bir isteğimiz vardı biz bir şartname yazacağız siz o şartnameyi de birlikte hazırlayalım birlikte meclisten geçirelim dedik. Bu şartnamenin mimarı da benim. Sağolsunlar o zaman bu şartnameyi kabul ettiler. 

  Hukuk dilinde delil diyorsunuz işte size delil. Ben size buradan örnekler vereceğim şuan yürürlüktedir kesinlikle kaldırılmamıştır. Bu şartnameye göre bu yıl verilebiliyorsa verin.

  İŞTE BOLUNUN HUZURUNU KORUYAN HALEN YÜRÜRLÜKTE…

  Öncelikle Sayın Mansur Şen’den bu konuda yardım isteyeceğim. Öncelikle şehir merkezindeki alkollü mekânların mevcutların haklarını koruduk. İlk aldığımız karar budur. 2010 yılında aldığımız kararda 2007 yılı deprem yönetmeliği şartı istedik. 2007 yılından 2010 yılına kaç bina var takdirlerinize sunuyorum. Yetmedi burası en önemli yer. Kat yüksekliğinin en az 4 metre olmasını istedik. Kat yüksekliği 4 metre olan mekân varsa buyurun verin sayın başkan. Tüm kat maliklerinin muvaffakiyetini istedik. 5 katlı bir binanın altına kuruyorsanız bunu o zaman tüm kat maliklerinin muvaffakiyetini istedik. En az 150 metrekare salon istedik. 5 nokta 25 metreküp kişi başına hacim istedik. En az iki buçuk metre dış kapı istedik. Yetmedi 2 metre iç kapı istedik. Yetmedi ses yalıtımı istedik, yetmedi havalandırma istedik, klima istedik, yangın alarmı istedik, yangın söndürme sistemi istedik, üç katın üzerinde olan yerlerde de yangın merdiveni istedik. Şuan yürürlükte olan 2010 yılında hazırlanan alkollü mekanlar yönetmeliği budur. Şuan yürürlüktedir. İşte Bolunun huzurunu koruyan halen yürürlükte olan işte bu şartları olan yer bina bulursanız buyurun verin.

  ŞU AN YÜRÜRLÜKTE OLAN KARAR VAR İKEN NASIL ALACAKLAR NASIL YAPACAKLAR BEN BİLMİYORUM

  Sayın Başkan yine, alkol ruhsatı isteyen ve söz verip vermediğinizi bilemeyeceğim tırnak içinde söylüyorum üzülerek söylüyorum “Ağababalarınıza”  söyleyin bir ay daha bekleyecekler. Şu an yürürlükte olan karar var iken nasıl alacaklar nasıl yapacaklar ben bilmiyorum. Bunun üzerine 2012 de alınan karar da bu kararın cabasıdır. Sayın Başkan ben teknik bir insanım, Sayın Semih Bey’de grubumuzun imar komisyon üyesidir, güvenimiz tamdır ve getirdiği konulara çok takılmam, eskiden böyleymiş şimdi böyleymiş karar değişmiş, imar kararlarının bir kısmı görecelidir. Bu dönem alınan imar kararları da gelecek dönem değişikliğe uğrayabilir, Burak Balaban geçen dönemde grup disiplinine uymuştur şimdi de uymaktadır. Kişisel olarak yanlış veya hatalı bulduğum kararların olması da doğaldır.  Ama geçmiş dönem kararları için değişiklik yaparken mevcut komisyon üyeleri alınan geçmiş dönem ile ilgili meclis üyelerine bir telefon açıp, ya böyle bir karar almışsınız bize göre yanlış görünüyor, bir sebebi veya nedeni var mıydı diye sormakta da bir beis yoktur. Bence doğru olan da budur. Yoksa daha çok “Belediyenin 1 liralık yerini SGK’ya 3 liraya saydırmışlar” gibi teknik adamlar tarafından tuhaf ve komik görünen laflar duyabiliriz.

  DESTEĞİMİZ TAM

  Son olarak AK Parti grubu olarak bize oy veren vermeyen herkesin hakkını hukukunu korumak adına doğru bildiklerimizi söylemeye devam edeceğimizi deklare ederken aldığımız kararlar ki bu gün alınan kararların tamamı oy birliği ile alınmıştır. Bu konuda şöyle bir şey söylemek isterim geçmişten bakalım hangi kararlar oy birliği ile alınmış hangi kararlar oy çokluğu ile alınmıştır. Emin olun çok büyük bir yüzde ile gidiyoruz. Desteğimiz tam. Alınan kararların Bolumuza hayırlar getirmesini rabbimden diliyorum. Selam ve dua ile….

  BİRİLERİ FABRİKA AYARLARINA GERİ DÖNMEYE ÇALIŞIYOR

  Balaban’ın açıklamalarına Belediye Başkanı Tanju Özcan şu cevapları verdi;

  Öncelikle şuradan başlayalım bir meclis üyesinin bir grup başkanvekilin attığı Tweetlere sosyal medya mesajlarına dikkat etmesi gerekir. Böyle bir sorumsuzluk olmaz. Bu konuşmadan anlaşıyor ki birileri fabrika ayarlarına geri dönmeye çalışıyor. Alkol, başörtüsü konuları ile toplumu germeğe çalışılıyor. Şunu bir kere bilmeniz lazım ben ve arkadaşlarımın başörtülü bacıyla da sorunu yok. Alkol kullanan vatandaşla da sorunu yok. Geçmişte yaptığınız gibi toplumu kutuplaştırmanın bir anlamı yok.

  BOLU HALKI BENİ ÖDÜLLENDİRDİ

  Ben delikanlılık anlayışımı Türkiye Büyük Millet Meclisi kürsüsüne yazdım. Doğru bildiğim her şeyi oradan söyledim. 8 yıllık milletvekilliği görevimin sonunda da Bolu halkı beni ödüllendirdi. O zamanda konuşuyordu sizin ağababalar. Tanju ne yaptı taş üstüne taş mı koydu? Ben Bolu’nun bütün sorunlarını millet meclisi kürsüsüne taşıdım. İnandığım her şeyi söyledim. Milletin düşüncelerini millet meclisi kürsüsünde dile getirdim ve bu yüzden ben burada sen orada oturuyorsun farkında mısın? Bu kafayla gidersen sen burada oturmayacaksın onun farkında ol istiyorum.

  BİR AYDIR HERHANGİ BİR YERE ALKOLLÜ MEKÂN RUHSATI VERDİK Mİ VERMEDİK Mİ?

  Bu günkü yapılan açıklamaların tamamı suçluluk psikoloji ile yapılmış açıklamalardır. Sayın Balaban sen bir elinde tavuk bir elinde yumurta kümesten çıkarken yakalanmışsın. Biz burada grafiklerle anlattık. 2010 yılında alkollü mekanlar içi alanlar belirlenmiş. Bütün kamuoyunu sorduk 2010 yılında 12 alana vermişsiniz yetmemiş birde 2012de pavyon alanı belirlemişsiniz. İlla bunları geriye dönüp tekrar mı anlatalım. Bütün alınan kararlarda imzan var. Madem alkollü mekânlara karşıydın bu kadar geniş bir düzenlemeye hayır demedin. Bak benim meclis üyeliği dönemime bak Yüksel Bey dönemine bak Alaaddin Bey dönemine bak. İnanmadığım hiçbir şeye evet demiş miyim. Bak bakalım. Geçtiğimiz ay görüştüğümüz geçmişte çok daha geniş kapsamlı bir alanı kapsayan alkollü mekân kararına evet oyu vermiştir. Bu gün artık söylemeyin artık kaşımayın. Bu karar çıktı bir aydır herhangi bir yere alkollü mekân ruhsatı verdik mi vermedik mi? Bize şuana kadar resmi bir başvuruda yok.

  SANA BU MEKÂNLAR KONUSUNDAN EKMEK ÇIKMAZ

  Sen beğenirsin, beğenmezsin, seversin, sevmezsin, bu toplumda alkol alan insanlar var. Bizde diyoruz ki biz bu insanları zapt-u rapt altına alalım. Bu insanlar içecekse kapalı mekânlarda içmesini sağlayalım. Bütün bu konuşmalar bütün bu yasaklar Bolu’nun kenar mahallerinde yol kenarında alkol almasını hem de çocukların gözünün içine bakarak alkol almasını sağlıyor. Kusura bakma sana bu mekânlar konusundan ekmek çıkmaz. Sana kalsa alanları daha da genişletirdin oyundan belli.

  2012 YILINDA PAVYON ALANI OLARAK İLAVE KARARA DA EVET OYU KULLANMIŞSIN

  O kadar çok yalan söyledin ki beyaz tensilin yüzünün biraz kızarmasını bekledim. 2010 yılındaki karar senin mi değil mi? O alan belirlenirken evet oyu kullandın mı kullanmadın mı? Evet oyu vermişsin grup disiplininden ayrılmamak için yaptım diyorsun. Tutanağa yanlış mı geçmiş? O çok büyük alanda alkollü mekan konusunda Burak Balaban’ın evet oyu var mı yok mu? 2010 yılında evet oyu kullanmışsın ayrıca 2012 yılında pavyon alanı olarak ilave karara da evet oyu kullanmışsın. Allah’tan oraya hiçbir yatırımcı gitmemiş. Ondan sonra arkası gelirdi. Bolu’ya mafyada gelirdi. Bolu’nun bölgenin batakhanesi haline gelirdi. Allah korumuş.

  YAPMAYIN BİRAZ VİCDANLI OLUN

  Alaaddin Yılmaz konusunu değerlendirelim. Ziraat Odası’nın mısır kurutma tesisi ile ilgili açılış organizasyonu vardı. Orada benim içim sızladı. Alaqddin Yılmaz siyaseten benim en çok mücadele ettiğim adam. Ak Parti il başkanının Ak Parti2nin birkaç ay önce aday olan kişinin elini dahi sıkmaması beni üzüyor. Seçimden sonra nasılsın dedin mi? Bunlar insani özellikler. Yapmayın biraz vicdanlı olun.

  ASARIM SOKAKTA YÜRÜYECEK HALİN KALMAZ

  Alkollü mekânlarla ilgili konuyu uzatmak niyetindeyseniz. O zaman Bolu’da ki billboardlara işte AK Partili belediyenin kabul ettiği alan işte bu dönemde kabul edilen alan diye asarım hepsini. Asarım sokakta yürüyecek halin kalmaz. Biz kul hakkı komsunu senden iyi biliriz. Biz kula kulluk etmeyiz. Hesabımızda Allah’a veririz. Benim siyasette hiç bir zaman ağababam olmadı. Biz zamanı geldi yanlış bulduğumuzu kendi genel başkanımıza da diyenenlerdeniz.

  BEN SİYASETTEN UZAK DURUYORUM

  Bende 4 ihtimal yok. Ben çok başarılı olacağım. Bunu biliyorum buna inanıyorum. Velev ki işler iyi gitmedi tahmin ettiğim kadar başarılı olamayacağım ama benim başarısız olma ihtimalim yok. Ben bunu biliyorum. Bolulular en azından şunu söyleyecek. Bu adam çalmadı çırpmadı gecesine gündüzüne katarak çalıştı. 5 yıl kısa bir süre ama senin tahmin ettiğin kadar da kısa bir süre değil. 5 yıl içerisinde güzel işlerin hayata geçtiğini göreceksin ve siz bile gurur duyacaksınız. Ben siyasetten uzak duruyorum. Bolu belediyesinde siyasetin yapılmasına da izin vermeyeceğim.

  • Mustafa4 Eylül 2019 . 10:20

   Meyhaneye gidenden zarar gören misal 10 kişiyse camiye giden den100 bin zarar görmekte sizi gidi sahte müslümanlar

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.