Gündem

KAMPÜSTEKİ ASIRLIK AĞAÇLAR KURUYOR

18 Temmuz 2018 . 18:06

Rektörlüğü boyunca elle tutulur bilimsel bir başarıya imza atamayan, sadece kampüsteki inşaatlar ile övünen Hayri Coşkun’un kampüs alanında gerçekleştirdiği plansız yapılaşma yüzünden yüzyıllık meşe ağaçlarını kurumaya başladı.

  Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nin alt kampüsü olarak tabir edilen ve yeni fakülte binalarının olduğu mevkide bulunan yüzyıllık meşe ağaçları kurumaya başladı. Yüzlerce yıldan beri varlığını korumayı başaran meşe ağaçları yanlış uygulamalar yüzünden bugün yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalmış durumda. BAİBÜ İlahiyat Fakültesi’nin önündeki yüzyıllık meşe ağacı tamamen kururken, yaşam merkezinin yanında ve karşısında bulunan ağaçların da kısmen kurudukları görülüyor.

  Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde yaklaşık 7 buçuk sene rektörlük koltuğunda oturan ve Fetö soruşturmaları kapsamında görevinden istifa etmek zorunda kalan Prof. Dr. Hayri Coşkun zamanında açılan yollar ve yapılan binalardan sonra kurumaya başlayan asırlık ağaçlar için üniversite yetkililerinin harekete geçmesi bekleniyor.

  Üniversiteler ağaçları öldürmez! Yaşatır….

  Üzerinde kurulu olduğu doğa düşünülmeden açılan yollar ve yapılan binalar yüzünden Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nin sahip olduğu eşsiz güzelliklerin yok olduğunu belirten akademisyenler ve BAİBÜ’lü öğrenciler, üniversitelerin asli görevlerinden bir tanesinin de var olan değerleri korumak ve yaşatmak olduğunu ifade ettiler.  

  Coşkun’un uygulaması büyük tepki çekmişti

  Eski Rektör Hayri Coşkun zamanında yol açmak için kesilen ağaçlar kamuoyunda büyük rahatsızlık yaratmış, olay ulusal basının da gündemine düşmüştü. Dönemin rektörü Hayri Coşkun konu ile yaptığı açıklamada,  kendi döneminden önce yapılan master planını uyguladıklarını savunarak,  ağaçların en az zarar gördüğü güzergahtan yol açtıklarını ve kesilen ağaçların yerine yenilerini diktiklerini söylemişti.

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.