Yazarlar

TÜRKİYE'DE "yeni şehirleşme modeli"nden BOLU "SALIBEYLER"e…

Mustafa Cop

TÜRKİYE'DE "yeni şehirleşme modeli"nden BOLU "SALIBEYLER"e…

  BAŞKAN “ERDOĞAN” ”Ak” Partinin ”ÇEVRE, ŞEHİR VE KÜLTÜR” Başkanlığı Toplantısında KONUŞTU. ”Binalar yükseldi, yollar büyüdü, alt yapı gelişti fakat gönüller çoraklaştı.“ DEDİ. Türkiye CUMHURİYETİ Cumhurbaşkanımız ”Recep Tayyip ERDOĞAN” Bey, yerel seçimler öncesinde çevrecilik ve şehircilik anlayışını da AÇIKLADI. “Önce mescit, sonra sosyal donatı, yeşillendirme ve inşaların devamı” da DEDİ. “Dünya ŞEHİRCİLİK Günü” dolayısıyla AK PARTİ Genel MERKEZİNDE düzenlenen bu çok önemli tarihi toplantıda “ARTIK DİKEY MİMARİ YOK” da dedi. Nazım’ın “DÖRTNALA GELİP UZAK ASYA’DAN AKDENİZ’E BİR KISRAK BAŞI GİBİ UZANAN BU MEMLEKET” bizim dizelerini de okuyan Başkan “ERDOĞAN”; ”Batı medeniyetinin insan fıtratı yerine bireysel hırsı ele alan anlayışı, üstelik de her türlü zevkten, estetikten, güzellikten mahrum bir şekilde ülkemizi işgal ettiğini görüyoruz.“ da DEDİ.

  BU çok önemli cümlelerden sonra gelelim “CENNET BOLU” muza. 12 Kasım’ın yıldönümünde “CENNET BOLU” muza… ŞEHRİMİZE… ”Bizim Mahalle” ye… “BOLU BELEDİYESİ MUHTARLIK İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ DERGİSİ” nin “21” NCİ Sayısı “09 KASIM 2018” Cuma günü 13.30’daki törenle “SALIBEYLER MAHALLESİ” nde dağıtıma başlandı. “Sorumlu Yazı İşleri MÜDÜRLÜĞÜ”nü de Muhtarlık İşleri MÜDÜRÜ “Songül Akman” Hanımın yaptığı DERGİDE; “BOLU BELEDİYE BAŞKANI” Alaaddin YILMAZ Bey de “Başkandan” BAŞLIKLI yazısıyla da tarihe notlar düşmüş. “OKUYORUZ.” ”Mahalle sakinlerimiz için hoşça vakit geçirebilecek fonksiyonel parklar VE SOSYAL ALANLAR oluşturduk. CAMİ VE MEZARLIKLARIMIZIN DÜZENLİ BAKIMLARINI YAPTIK. Sorumlu belediyecilik anlayışımız ile yol genişletme, asfaltlama ve ağaçlandırma çalışmaları, çöplerin konteyner sistemi ile düzenli toplanması ve doğalgaz hattının ulaştırılması gibi konularda hassasiyetle çalışarak mahallemizi yeniden İNŞA ediyoruz.” Diye de yazmışlar.

  “MEHMET YÜCETÜRK”… ”ARZU AYDIN”…” RAŞİT AYDIN”… ”EMRE ÖZTEKİN”… ”İBRAHİM ATALAY”… ”ZEHNİ ESKİN”… ”KAMİL YELKİ” gibi Mahalle SAKİNLERİNİN de resim ve röportajlarıyla yer aldığı bu şehir kültürü dergisine de yazan, bugün bu etkinlikte de hazır bulunan Mahalle sakinlerinden “AİBÜ Tarih Bölümü”nden “Doç. Dr. Nuray ÖZDEMİR” Hanım da şehrimiz ve mahallesi ile ilgili olarak da tarihe şu notları düşmüş: ”OKUYORUZ.” “Bolu, 24 Oğuz boyuna dayanan adlar verilen yerleşim birimlerinin çok olduğu bölgeler arasında yer almaktadır. Bolu ve çevresinde de Kayı, Kınık, Kızık, Avşar, Alpagut, DODURGA gibi boy adları ve ALPAGUT BEY gibi şahıs adları verilmiş köy adlarına birden fazla rastlanmaktadır. SALIBEYLER isminin de 24 OĞUZ BOYUNDAN biri olan SALUR BOYUNDAN geldiği düşünülmektedir.” DİYE DE YAZMIŞLAR. İşte bu… ”BOLU” BU MİNVALDE BİR ŞEHİR… “Cumhurbaşkanı” mızın “ŞEHİRCİLİK ANLAYIŞI” nı da açıkladığı bu önemli günlerde de bu değerlerimizi, mahallelerimizi de hep birlikte “DİKEY DEĞİL YATAY MİMARİ” ile Selçuklu, Osmanlı ve modern mimari yaklaşımının sentezi YENİ PROJELERle geliştirebiliriz de değil mi?

  Saygılarımızla.

  Selam ve “MUHABBETLE”…

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları