Yazarlar

7. "ULUSAL SEMPOZYUM"DAN "GAZİMİHAL"E…

Mustafa Cop

7. "ULUSAL SEMPOZYUM"DAN "GAZİMİHAL"E…

  “1982‘DEN GÜNÜMÜZE KÖROĞLU KONULU BİLİMSEL ETKİNLİKLER” in “onuncusu” VE “SONUNCUSU” (vıı. Köroğlu Sempozyumu) Açılış Töreni ”17Kasım2018”(CUMARTESİ) bir Resmi Tatil SABAHI yapıldı. ”ORADAYDIK”…

  Evet, İLGİ yoktu. Nasıl Olsun ki?

  Biz ilk önce; bilenlere, bilmeyenlere, bilgelere, cahillere, ustalara, acemilere, eski ve yeni organizatörlere, hocalara, öğrencilere, yöneticilere de kronolojik olarak bu ilmi programların “CENNET BOLU” muzdaki tarihsel sürecini TARİHLERİYLE hatırlatalım.

  Bu “mühim” konuda da ”1Analiz”, gerçek bir “değerlendirme” yapmaya yardımcı da olalım.

  Anımsatalım. Hep beraber “DEĞİL Mİ?” İlki ”1982, KÖROĞLU SEMİNERİ, 5-7 HAZİRAN”… İkincisi ”1997, Bolu Halk Kültürü ve Köroğlu ULUSLARARASI Sempozyumu,11-12 EKİM”… Üçüncüsü ”2006, Halk Kültürü ve KÖROĞLU BİLGİ ŞÖLENİ, 2-4 KASIM”… Dördüncüsü ”2009’da,  21.YÜZYILDA KÖROĞLU VE BOLU ARAŞTIRMALARI, Uluslararası Köroğlu Bolu Tarihi ve Kültürü SEMPOZYUMU, 17-18 EKİM”… Beşincisi ”2013’te, IV. Uluslararası BOLU HALK KÜLTÜRÜ VE KÖROĞLU SEMPOZYUMU, 26-27 Ekim”… Altıncısı ”2014’te V. Uluslararası Bolu Tarihi, Kültürü ve Köroğlu Sempozyumu”…  Yedincisi ”2015, Türk Tarihinde İz Bırakan Bolulular ÇALIŞTAYI, 21-22 Ağustos’ta”… Sekizincisi ”2016’da, VI. ULUSLARARASI KÖROĞLU SEMPOZYUMU, 10-12 Ekim’de”… Dokuzuncusu (GEÇEN YIL) ”2017, Bolu’dan Türk Dünyasına Köroğlu Çalışmalarının Dünü Bugünü Yarını ULUSLARARASI Çalıştayı”… Veee ”2018, VII. Köroğlu Sempozyumu, 17-18 KASIM”…  “The end”… ”ŞAPKANIN ALTINDAYIM”… Gelinen nokta… ”Hoş değilllll”… Evet evet hakikat bu… ”SEMPOZYUM”… ”ÇALIŞTAY”…  Şu bu… Tarihler farklı farklı… Ammmmmmaaa “KALİTE” DÜŞÜYOR MUUUUUU? Kepimizi, takkemizi, çantamızı, bütçemizi, sponsorlarımızı bir kenara bırakarak düşünme zamanı mı? Önce bir “KURŞUN” kalem alıp yazmak sonra da tekrar tekrar okumak ve okutmak mevsiminde miyiz? DOSTLARRRRRR… Dostça… ”NEREYEEEEEE?????”

  Evet efendim… Gelelim bu seneye. Emeğe saygı ammmmaaa ya mali harcamalar? Ürküttüğümüz kurbağalar MI? DUVARDA ASILAN “BANKA” KIRLANGIÇ BAYRAĞI MI DAHA BÜYÜK “SEMPOZYUM” UN BİLİMSEL BAYRAĞI MI? Kemiyyet… CEMİYYET… Keyfiyet Mİİİİİ?

  Küçük “teknik” hatalar… Zafiyetler… Kısmi zamanlı talebeler… Ödev için orada tutulan öğrenciler… Onar dakikaya düşen bilimsel tebliğler… Soru cevaplar… Kötü yönetimler Mİ?

  Ne olacak bu “SEMPOZYUM” LARIN HALİ PÜR MELALİ mi?

  Tamam mı devam mı?

  HA UNUTMADAN DA “TARİH” e not düşelim. Birisi… Bir bilim insanı da bugün bu törende, AÇILIŞ OTURUMUNDA, Çağrılı “KONUŞMACI” olarak “KRAL ÇIPLAK” DA DEDİ. BİLENLER BİLMEYENLERE, gelenlere gelmeyenlere, gidenler kalanlara ANLATIRLAR mı? ”AMASYA” DAN ”BOLU’YA” anlattıklarını? Giydirmelerini… Serzenişlerini… Rant mı, kant mı, cant mı? Bilim mi, filim mi? RUH MU? Bizim Köroğlu mu? Elin “HOOD”u mu? İşte buuuuu mu ”MESELE”? Köroğlu’nun ”ruh”u nerede mi?

  Evet evet…

  ”HACETTEPE” den “HALKBİLİM”ci ”Prof. Dr. Özkul ÇOBANOĞLU” HOCANIN ”Köroğlu Destanının Türk Halk Biliminde Anlatı Geleneği ve Müzik Kültüründeki Yeri” tebliği en kısa zamanda sempozyum kitabının içinde olduğu gibi sözleri hiç kesilmeden sansür edilmeden yayınlanmalı. VE gelmiş geçmiş gelecek tüm “ORGANİZATÖR” LERE DE ders notu olarak okutulmalıdır efendim. Bizden teklif… Bizce… Acı söyleyen dostça… ”SİZCE”? Sizlerce?

  İkinci teklifimiz de yine Bolu için… Her şerden bir hayır Mı? Yine bu sempozyumdaki bir tebliğden kalkarak yüksek sesle haziruna ilettik. ”Anadolu’nun ilk Türk etnomüzikoloğu”; rahmetli (ölümü1961, İSTANBUL) ”Mahmut Ragıp GAZİMİHAL”İN tespit ettiği “BOLU MERKEZ ÇIKINLAR KÖYÜ” (BUGÜN MAHALLEMİZ) tevafuk (ANAMIN BABAMIN EVİNİN MAHALLESİNİN OLDUĞU) Köroğlu’nun adını taşıyan “MAHALLE”mizi de o gün kapsayan bu alanda oynanan “ANADOLU HALK DANSI” (Köroğlu Oyunu) nun en kısa zamanda aslına uygun olarak “BOLU” da hayata geçirilmesidir.

  Saygılarımızla… SELAM ve “muhabbetle”…

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları