Yazarlar

BOLU'da "ÜRETİMDE" +1 farkla Onlar da Olmalı

Mustafa Cop

BOLU'da "ÜRETİMDE" +1 farkla Onlar da Olmalı

  BUGÜN “21 MART” 2019 Perşembe... Dünya ”DOWN SENDROMU” farkındalık günü... Değil mi? Dostlar…

  DÜNYADA yaklaşık altı, yedi milyon down sendromlu varmış.

  Uzmanlarına göre bu HASTALIK vücuttaki hücrelerin fazla olmasından kaynaklanan bir durummuş. İnsanın 21’inci kromozom çiftinde FAZLADAN bir kromozom bulunması ve bunun sonucu olarak da “DOWN SENDROMU” ortaya çıkıyormuş.

  “DOWN SENDROMU TANISI YAŞAMIN İLK GÜNLERİNDE YAPILACAK KROMOZOM ANALİZİ“ ile ortaya konulabiliyormuş dostlar.

  “Bu bebeklerde görülen bazı fiziksel özellikler çekik küçük gözler, basık burun, kısa parmaklar, kıvrık serçe parmak, kalın ense, avuç içindeki tek çizgi, ayak başparmağının diğer parmaklardan daha açık olmasıdır“ da deniliyor.

  EVET efendim... ”BİRLEŞMİŞ MİLLETLER” tarafından toplumda farkındalık yaratmak amacıyla dünyamızda 21 MARTLAR bir farkındalık günü olarak da kutlanıyor.

  Bu amaçla Gastronomi Şehri CENNET BOLUMUZDA da 20 Mart akşamı Turizm Sümer Mahallemiz girişinde (Eski Kızılçullu Öğretmen Okulu) bugünün “TURİZM UYGULAMA OTELİ” Restoranında Değerli Okul Müdürü “AYHAN VURAL” Bey’in destekleri ve aileler adına da Dernek Başkanı Çalışkan “ŞEYDA ERDEM AY” Hanımefendi’nin organizasyonuyla bir gece düzenlendi. İl Sosyal Hizmetler Müdürü Kıymetli “BEKİR KOÇYİĞİT” Bey de oradaydı. Davetliydik. İcabet ettik. İzledik. “ORADAYDIK”...

  Bu organizasyonda tüm emeği geçenleri bir kez daha kutluyoruz. Down sendromlu gençlerimiz, zihinsel engelli gençlerimiz eğlendiler.

  EFENDİM asıl konumuz... Bir proje... Hep birlikte kesilen büyük pastanın üzerinde yazan konu... “ÜRETİMDE BİZ DE VARIZ”... ”+1 FARKLA”... İşte bu...

  Bu gençler “KARAÇAYIR” da yaklaşık “27” insanımız günlerdir... ”KARAÇAYIR” da üretiyorlar. Öğreniyorlar. Emek veriyorlar. Eserler ortaya çıkartıyorlar. ARTIK BUNLARIN BİR KORUMALI İŞYERİNE YERLEŞTİRİLİP;  İŞ BULUNUP daha çok mutlu edilme zamanı gelmedi mi “SİYASİLER”... Diğer engelli gruplarından daha az sayıdaki bu gençler önemli bir seçmen potansiyelini oluşturan ailelerin de çocukları... Lütfen bu önemli günlerde bunları dinletiniz beyler.

  “PROJE” lerin içinde bulunan “ENGELSİZ YAŞAM MERKEZİ” de bir an önce Bolu’da hayata geçirilmelidir.

  SELAM VE MUHABBETLE... Saygılarımızla... MUVAFFAKİYETLE...

  Bu vesileyle “NEVRUZ” umuz “YENİ GÜN” ümüz de “KUTLU OLSUN”...

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları