Yazarlar

Bolu'da "2. İZA BUĞDAYI ŞENLİKLERİ VE TARLA GÜNLERİ"

Mustafa Cop

Bolu'da "2. İZA BUĞDAYI ŞENLİKLERİ VE TARLA GÜNLERİ"

  GEÇEN sene haziranda ilki “BOLU BELEDİYE BAŞKANLIĞI” ve “BAİBÜ” işbirliğiyle önce bir otelde paneli, sonra da Seben Haccağız Köyü Kavak Yazısı mevkiinde tarla günleri de yapılan “BOLU İZA BUĞDAYI ŞENLİKLERİ” geleneksel hale mi geliyor?

  Peşinen, emeği geçen tüm emekçileri tebrik ediyoruz efendim. Gelelim bugüne.

  Geçen yılki programda otelde konuşan Yüksek Ziraat Mühendisi, Bağışçılar Vakfı Başkanı “Şerafettin ERBAYRAM” Bey; “İZA BUĞDAYI” nın üzerinde durulma nedenlerini de şöyle anlatmıştı. Bilmeyenler için de paylaşalım. “Okuyoruz”... ”IZA BUĞDAYININ TIBBİ TARAFA KAYMA ŞANSI VAR” mış.” Yaptığımız tetkiklerde bu Iza bazı yerlerde var. Fakat Seben’de içeriye dışarıya taşmamış, kendine has özel bir damızlık materyal türemiş. BİZ DE BUNU ELDEN GİDERMEMEK İÇİN ÜZERİNE GİTTİK VE SAFLAŞTIRMA DİYE BİR KONU OLUŞTURDUK” demişti dostlar.

  Gelelim “11 Temmuz 2019 Perşembe” ye. Bolu Merkez CİVRİL Mahallemize... 1305 Sokak’tayız. Etkinlik saat 11.00’da... İkram 12.00’da... Herkes orada… Kentlisi köylüsü... Protokolle birlikteyiz. Etkinlikteyiz. “ORADAYDIK”... Kürsüde Belediye Yazı İşleri Müdürü de sunucu… Sırasıyla Nusret Zencirci, Türker Ateş ve Mustafa Alişarlı Beyler de konuşuyor. Ve Belediye Başkanımız “TANJU ÖZCAN” Bey de günün veciz konuşmasını yapıyor. Dinliyoruz.

  “... 2 YIL ÖNCE SODEM’LE BİRLİKTE HOLLANDA’DA 5 GÜNLÜK ŞEHİR VE TARIM KONULU BİR DİZİ TOPLANTIYA KATILMIŞTIK. Bütün dünyada gıda yatırımlarının ne kadar öne çıktığını görüyorum. Belediyenin, Avrupa ve dünya belediyelerinin bu konuya ne kadar değer ve önem verdiklerini görüyorum. ÖNÜMÜZDEKİ SÜREÇTE SADECE ŞEHRİ DEĞİL, ŞEHİR VE TARIMI DEVAM ETTİRMEK İSTİYORUZ. Bu konuda gönüllü olanlarla da sözleşmelerimizi yapacağız. ÜNİVERSİTEMİZLE, TİCARET ODASIYLA, ZİRAAT ODASIYLA BİRLİKTE SÖZLEŞMELİ TARIMIN BOLU’DA YAYGINLAŞMASI KONUSUNDA ÜZERİMİZE DÜŞENİ YERİNE GETİRECEĞİZ” de diyor. İşte bu... Devlette, belediyede devamlılık ve sürdürülebilirlik mi? Alkış...

  Evet çiftçiler... Geçen yıl “BOLU BELEDİYESİ” kırk yedi çiftçimizle “SÖZLEŞME” yaparak beş yüz altmış dönüm civarında da “IZA” ekilmesini de sağlamış. BU seneki belediye hedefi ise geçen yılki ekimin tam “beş”  katı imiş değil mi?

  MUVAFFAKİYETLE...

  Selam ve “MUHABBETLE“...

  Saygılarımızla…

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları