Yazarlar

"AŞÇILARIN BAŞKENTİ, DOĞA TURİZMİNİN ROTASI" Mengen'den...

Mustafa Cop

"AŞÇILARIN BAŞKENTİ, DOĞA TURİZMİNİN ROTASI" Mengen'den...

  “34. FESTİVAL” den “AŞÇILARIN BAŞKENTİ” nden geliyoruz.

  “1948” yılında kurulan “T.C. MENGEN BELEDİYESİ” nin öncülüğünde, ”Ana Sponsor” ve ”Alt Sponsor” gıda sektörü temsilcilerinin de büyük finans desteğiyle 03 Ağustos 2019 Cumartesi günü otuz dördüncüsü yapılan “AŞÇILIK VE TURİZM FESTİVALİ” dolayısıyla “MENGEN” deydik.

  ONLARCA plaketin sıcağın alnında “yine”  saatlerce sahneden alınıp verildiği, pazar alanına girebilmek için halkın “çile” çektiği festivalin bu yılki başarılı kısmı konserdi bizce.

  Ücretsiz “ONUR AKIN” ve “ZİYNET SALİ” halk konserleri ekonomiden sıkılan genç, ihtiyar halkın soluklanma merkezi idi.

  Rahmetli “İZZET BAYSAL” ın da dediği gibi; “EĞLENMEYE VAKİT AYIR. EĞLENME GENÇLİĞİN SIRRIDIR.“...

  “MENGEN” halkı misafirperver, cana yakın güzel insanlar... Onlarlaydık. ”ORADAYDIK”... Pazardaydık, caddedeydik, esnaflaydık, iç içeydik.

  “GÖKÇESU” lularla “PAZARKÖY” lülerleydik.

  1931 doğumlu “NECİP USTA” yıllar sonra geldiği Mengen’den rahatsızlığı dolayısıyla ABD New York’a dönmüş, göremedik kendisini amma billboardlardaydı. İngiltere’den gelen eşi ve kızları da öğlenki plaket takdimine yetiştiler. Teşekkürler. Değerimizi unutmayan aşçılarımızı ve belediyemizi de kutluyoruz.

  Gelelim bu yılki eleştirilere. “TAVUK SHOW” sıcakta tutmamış gibi mi? Çünkü gittikçe çoğalan Mengen restaurantlarındaydı halk. Karın doyurmak bahane fakat gerçek “AŞÇILAR” şahane... YEME İÇMEDE DE PROTOKOLLE, BELEDİYECİLERLE DEĞİL HALKLAYDIK.

  Çarşıda “TAT” tık. Kavurma da şahaneydi, kaymaklı tatlı da. Tatlı tatlı konuştuk. Ankara’dan gelen Mengenlilerle de akşamüstü ünlü siyasetçilerle de görüştük. Bazılarıyla da görüşemedik. Ortalarda yoktular. Kortejle de yürümediler. Bu memleket, bu “kültür” hepimizin değil mi beyler?

  Bu bir gerçek ki artık bu festival siyasi ilişkilerden kurtulup, reklam malzemesi olmaktan çıkarılıp gerçek bir gönül ve meslek buluşmasına döndürülmelidir dostlar. Değil mi?

  “Ankara” lı Sunucu “AFİTAP DEĞİRMENCİ” de sahneden basın mensuplarına da seslenerek onore etti. Hoştu. Amma bizce işitme engellilere onların işaret dili ile sahneden seslenen, iletişim kuran Mengenli Gazetecilik Öğrencisi “ELİF ŞENTÜRK” lerin gelecekte yöreyi, müziğini, folklorunu, insanını, insanın kültürünü daha iyi tanıyarak hiç protokol koşuşturmalarına, hatalarına sebebiyet vermeden sunabileceği günleri festivallerde geçirebilmektir. Değil mi efendim?

  Bu vesileyle aşçıların diyarından bir anons, tanıtım da biz yapalım dostça.

  “TÜRKİYE’de ilk”... ”MENGEN YÖRESEL GİYİM KÜLTÜR ŞENLİĞİ” nin bu yıl ikincisi “13. 08. 2019” da Salı günü “GÖKÇESU BELDE PARKI” nda Salı pazarında saat 11.00’da... ”Mengen.Gen.TR ve Mengen Sevdalılarının Katkılarıyla”...

  “YÖRESEL ELBİSENİ GİY GEL ŞENLİĞE RENK VER” diyorlar. Haydi, fotoğrafçılar, yörenin, mahallenin enerjisini renklerini görmek tespit emek isteyenlere de duyuruyoruz. İŞTE BU...

  Ha unutmadan yazalım. ”ULUSLARARASI” festivale Ankara’dan resmi davetli olan büyükelçilerden “KANADA” Büyükelçisi “CHRİS COOTER” ve eşi de dost Mengenlilerden büyük ilgi gördü. İleride belki de “MENGEN” le Kanada’dan bir belediye, belde, şehir de “DOST” veya “KARDEŞ” şehir olabilir.

  Keşke gönül isterdi ki Mengenli dünya çapındaki sporcu, buz patenci “TUĞBA KARADEMİR” in çifte vatandaş olan Pazarköylü babası güzel insan “TAYFUN KARADEMİR” Bey dostumuz da o gün pazardaydı. Bu buluşma hem medyatik olabilirdi bizim için, belediyeciler için de değil mi dostlar? Neyseeee...

  BİZDE siyaset, ticaret, festival bazen böyle şık olmayan şekilde yapılıyor. Biz üzüldük. Ya siz beyler?

  MUHABBETLE… Selam ve MUVAFFAKİYETLE…

  Saygılarımızla…

  Yorum yazın

  İsim (Gerekli)
  Yorumunuz (Gerekli)

  Sayfada yer alan yorumlar kişiye ait görüşlerdir. Yapılan yorumlardan sitemiz hiçbir şekilde sorumlu değildir.

   

  Yazarın diğer yazıları